Sakinleştiren Yiyecekler Nelerdir?

Sakinleştiren Yiyecekler Nelerdir?

Hayatın koşuşturmacasına dalıp bazen sağlıklı beslenmeyi unutabiliyoruz. Bu telaş içinde stres seviyelerimizin artması da söz konusu olabiliyor. Bazı yiyecekleri tüketerek sakin kalmamız ve aynı zamanda sağlıklı beslenmemiz mümkün. Peki, sakinleştiren yiyecekler hangileri?

Sakinleştiren Yiyecekler

Sakinleştiren Yiyecekler Nelerdir?

Beslenme şeklimize özen göstermek, güne sakin bir şekilde devam etmemize olanak tanıyabilir. İşte sakinleştirici yiyecekler!

1. Kahverengi Pirinç

Beyaz ve kahverengi pirinç arasında adeta uçurum var desek abartmış olmayız. Sadece kepekli un aroması ve dokusu nedeniyle değil, kahverengi pirinç aynı zamanda ruh hali üzerindeki olumlu etkisiyle de bir adım öne çıkıyor.

Karbonhidrat, lif, B vitaminleri ve amino asitler açısından yoğun olan bu besin, sinir dengesini sağlarken diğer yandan da enerji sunuyor. Besin bileşenleri açısından oldukça yoğun olan bu tahıl, magnezyum, E vitamini, fosfor, A vitamini ve potasyum desteği sağlamasıyla da biliniyor.

2. Marul

Sakinleştiren yiyecekler arasında bir diğeri de marul. Lactocarium bileşenini barındıran marul, düzenli tüketim halinde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki bırakıyor. Örneğin, uyumadan önce zeytinyağlı biri marul salatası tüketmek sinirleri yatıştırır, çarpıntıyı kontrol eder ve geceleri daha iyi uyumanıza destek olur.

Sinir sisteminin işleyişi ve enerji metabolizması için gerekli bir vitamin olan folik asit de bu sebze içinde bolca mevcuttur. Ayrıca A vitamini ve C vitamini de marulda bulunmaktadır. Sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olan bu sebze, sizi şişlik ve diğer mide problemlerinden kurtaracaktır. İdrar söktürücü olmasından dolayı da böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

3. Mango

Sakinleştirici yiyecekler listesinde yer alan mango, son zamanların en popüler meyvelerinden biri. Gallik asit, C vitamini ve beta-karoten ile yüklü olan bu meyve, nöronal bağlantıları iyi durumda tutar ve zihinsel esnekliğe yardımcı olur. Mangoyu dilerseniz milkshake olarak tüketebilir veya sade şekilde salatalara ilave edebilirsiniz.

4. Nohut

Nohut tüketimi, magnezyum eksikliği, depresyon ve anksiyete gibi duygudurum bozukluklarını destekler. 150 gr pişmiş nohut, bu mineralin günlük ihtiyacının yüzde 20’sini karşılar. Aynı porsiyon 15 gr protein ve 5 mg demir sunar. C vitamini de içeren nohut, son derece sağlıklıdır. Ayrıca sakinleştirici yiyecekler arasındadır.

5. Kereviz

Kerevizin sapları ve yaprakları büyük tıbbi değeri olan bir besin bileşenleri sunar. Yapısındaki önemli maddeler nedeniyle kereviz, sinir sistemi üzerinde harikalar yaratabilir. Sapı, kökü ve yaprakları ile oldukça besleyici ve sağlıklı olan bu sebze, lif açısından da yoğundur. Bu nedenle de sindirim sisteminde meydana gelen iltihabı azaltabilir.