Mandalinanın Yararları Nelerdir?

Mandalinanın yararları

Mandalinanın yararları neler? Mandalina içeriğindeki C vitamini, A vitamini, flavonoidler, potasyum ve folat bakımından zengin bir meyvedir. İçeriğindeki bu bileşenler, hücre DNA’sından kemiklere ve kalp sağlığına kadar vücudun tüm bölgelerine katkıda bulunur. Mandalinanın vücuda saymakla bitmeyecek yararları bulunmaktadır. Peki, mandalinanın yararları nelerdir?

Mandalinanın Besin Değerleri

Mandalinanın yararları öncesinde besin değerlerine bakalım. 100 gram mandalina şunları içerir:

 • 50 kalori
 • 7 g karbonhidrat
 • 1 g lif
 • 5 g protein
 • 1 g yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 0 IU A vitamini
 • 3 mg C vitamini
 • 0 mg potasyum
 • 0 mg kalsiyum
 • 4 mg demir

Mandalinanın Yararları

Mandalinanın sağlık yarlarından bazıları şunlardır:

Kansere Karşı Korur

Mandalinanın içeriği bazı anti-kanser özelliklerine sahip flavonoidler bakımından doludur. Mandalinada bulunan flavonoidlerin, kanserli hücrelerin büyümesini engellediği ve tümörlerin çoğalmasını da önlediği saptanmıştır. Flavonoidler serbest radikalleri nötralize eder ve kalp hastalıklarının gelişmesine karşı koruma gösterir. Flovonoidler aynı zamanda koroner arterlerde daha iyi bir akışı sağlar, arterlerin kan pıhtılarının oluşmasını önler ve kötü kolesterolü durdurur.

Bağırsakları Korur

Mandalinanın yararları arasında bir diğeri de bağırsak sağlığını desteklemesidir. Mandalina tüketen insanlar, mandalinanın harika bir lif kaynağı olduğunu ve portakala göre daha kolay sindirildiğini bilir. İçeriğindeki lifin yararları çoktur. Lif bağırsakların düzenlenmesine ve korunmasına yardımcı olur. Diyetlerde life yer vermek, kolesterol seviyesini düşürür, kan şekerinin dengeler ve böylece sağlıklı kilo verilmesine yardımcı olur.

Yaraları İyileştirir

Mandalinanın içeriğinde serbest radikal hasarını önleyen güçlü antioksidan etkisi olan C vitamini vardır. C vitamini vücuttaki kolajen sentezi için oldukça önemlidir. Ayrıca C vitamini yaraları iyileştirir ve bağları, kemiklri, tendonları ve kan damarlarını bir arada bir arada tutar. Bunlara ek olarak demirin gıdalarda emilimine yardımcı olur. Mandalina aynı zamanda bağışıklık, görme, üreme sağlığı ve hücrelerin arasındaki iletişimle bağlantılı bir retinoid grubu olan A vitamini içerir.

Hamileler ve Bebekler İçin Folat Kaynağıdır

Folat kaynağı olması da mandalinanın yararları listesindedir. Mandalina içeriğinde vücutta birçok işlevi bulunan B vitamini folat içerir. Folat, vücuttaki yeni hücrelerin sağlığını korumaya yardım eder. Folat, hamilelik döneminde ve bebeklerin büyüme dönemleri için yararlı bir vitamindir. Yeterli şekilde folat tüketimi ayrıca kansere neden olan DNA değişikliğini de önler. Folat vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi konusunda da son derece önemlidir.

Kemik Sağlığını Geliştirir

Mandalinada bol miktarlarda potasyum bulunur. Potasyum, vücuttaki tüm hücreleri, dokuları ve organları etkiler. Bu mineraller kas, sinir, kalp, böbrek ve sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için oldukça gereklidir. Potasyum kemik sağlığı için de çok önemlidir. Hatta ilerleyen yaşlarda osteoporozla mücadele etme konusunda da etkilidir. Vücuda yeterli şekilde potasyum almak, yüksek tansiyonu önler ve inme riskini düşürür.

Kanser Riskini Düşürür

Mandalinanın içeriğinde yüksek beta-kriptoksantin mevcuttur. Mandaline tüketildiğinde anında bir çeşit A vitamini olan retinole dönüşür. Yapılan araştırmalara göre yüksek miktarlarda beta- krioksantin içerikli diyetlerin, özellikle akciğer gibi kanser türü risklerini azalttığı saptanmıştır.