Kırmızı Eriğin Faydaları Nelerdir?

kırmızı eriğin faydaları

Kırmızı eriğin faydaları neler? Hem tadıyla hem de rengiyle yaz aylarında sıklıkla tercih edilen kırmızı erik, içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerle sağlığa çok fayda sağlar. Peki kırmızı eriğin yararları nelerdir?

Kırmızı Eriğin Besin Değerleri

Kırmızı eriğin faydaları öncesinde besin değerlerine bakalım.

100 gram kırmızı erik şunları içerir:

 • 54 kalori
 • 0 g karbonhidrat
 • 2 g lif
 • 2 g protein
 • 5 g yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 0 IU A vitamini
 • 8 mg C vitamini
 • 0 mg potasyum
 • 0 mg kalsiyum
 • 1 mg demir

Kırmızı Eriğin Faydaları

Kırmızı erik hem tatlı hem de ekşi olan mayhoş tadıyla vücuttaki pek çok hücreye fayda sağlamaktadır. Peki kırmızı eriğin faydaları nelerdir? Gelin birlikte bakalım:

Yaşlanma Karşıtıdır

Kırmızı erik anti aging etkisi içerir. Kırmızı erik bu etkinin sayesinde yaşlanmaya karşı savaş açar. İçeriğinde bulunan fitoflavonoidler ve vitaminlerin sayesinde doku yenilenmesini hızlandırmaktadır. Bu nedenle kırmızı erik yaşlanmayı geciktirir. Aynı zamanda kilo verme sürecini destekleyerek daha sıkı bir vücut için yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo verme sürecinde vücut hem yıkılır hem de yeniden yapılır. Kırmızı erik ise vücudun yeniden yapılması için çok büyük destekçidir. Özellikle de diyetini sporla destekleyenlerde kırmızı eriğin faydası çoktur. Lif açısından çok zengin olduğu için kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Demir Emilimi Sağlar

Kırmızı eriğin faydaları arasında bir diğeri de demir emilimini kolaylaştırmasıdır diyebiliriz. Düzenli bir şekilde kırmızı erik tüketilirse vücuttaki demirin emilimi kolay ve hızlı olur. Kırmızı eriğin sayesinde kırmızı kan hücrelerinin ihtiyacı olan demir karşılanabilir ve böylece vücuttaki kan dolaşımı daha hızlı olabilir. Özellikle kırmızı et ve yumurta tüketimi sonrası meyve olarak kırmızı erik tercih etmek demir yararlığını artırır.

Bağırsak Sağlığına Olumlu Katkısı Var

Kırmızı eriğin bir diğer faydası ise sindirim sistemini ve bağırsak sağlığını korumaktır. Aynı zamanda mayhoş erik şişkinliği, kabızlığı ve gazı önler. İçerisinde bağırsakları çalıştırmaya yararlı maddeler bulunan kırmızı erik, kabızlık ve şişkinlik problemlerini ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra serbest radikallerle savaşan kırmızı erik bağırsak, meme, mide ve pankreas kanserlerine karşı vücudu korur.

Göz Sağlığını Korur

Göz sağlığını koruması da kırmızı eriğin faydaları arasında yer alıyor. Kırmızı erik, göz sağlığını korumak ve yaşa bağlı olan malüker dejenerasyonu, kataraktı önlemek için çok faydalı olan C vitaminini ve beta- karoteni içerir. Kırmızı erikler, ultraviyole ışınlarının olumsuz etkilerine karşı koruma sağlayıcı lutein, karotenodiler ve zeaksantinler içerir.

Cilt Dostudur

Kırmızı erikte bulunan C vitamini, antioksidanlarla beraber cildin daha sağlıklı, parlak, genç ve daha ışıltılı olmasına yardımcı olur.

Elektrolit Dengesini Korur

Kırmızı erikte bulunan yüksek potasyum miktarı, vücuttaki dokuların ve hücrelerin verimli bir şekilde çalışması için geren elektrolit görevini görür. Aynı zamanda eriği günde düzenli olarak tüketmek, vücuttaki kas ve eklem kasılmalarını iyileştirmeye yardımcı olur.