Karadutun Faydaları Nelerdir?

Karadutun Faydaları Nelerdir?

Bahar ve yaz aylarında çok fazla tüketilen karadut meyvesi hem çok lezzetlidir hem de sağlığa çok faydalıdır.  Diğer çeşitleri de çok faydalı ve lezzetli olan karadut adeta şifa kaynağıdır. Karadutun içeriğindeki şekerin düşük olması sebebiyle kan şekerini sabit tutar. İçeriğinde bulunan yüksek lif ile kabızlığı, şişkinliği önler ve sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler. Vücuda daha birçok yarar sunan karadutun faydaları tam olarak nelerdir?

Karadutun Besin Değerleri

Karadutun faydaları konusuna geçmeden önce besin değerlerine bakalım. 100 gram karadut şunları içerir:

 • 44 kalori
 • 8 g karbonhidrat
 • 2 g lif
 • 1 g protein
 • 0 g yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 2 g sodyum
 • 2 IU A vitamini
 • 10 mg C vitamini
 • 260 mg potasyum
 • 36 mg kalsiyum
 • 2 mg demir

Karadutun Faydaları

Baharın ve yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan karadutun faydaları say say bitmiyor. Üstelik karadut, geçmişten günümüze kadar pek çok hastalığa tedavi olarak kullanılmıştır. Günümüzde de birçok hastalık için adeta şifadır. Faydaları şu şekildedir:

Güzelleştirir ve Gençleştirir

İçeriğinde bulunan C vitamini ve demir, cildin yumuşacık ve pırıl pırıl olmasını sağlar. Karaduta mor rengini veren flavonoidler yaşlanma karşıtıdır. Ayrıca içeriğinde bulunan kalsiyum ağız ve diş sağlığını koruma konusunda çok etkilidir.

Kötü Kolesterolü Düşürür

Karadutu düzenli olarak tüketmek, vücuttaki kötü kolesterol seviyesini düşürür ve bu da kardiyovaküler hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Kan Şekeri Seviyelerini Kontrol Altında Tutar

Karadut vücudun şeker seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur. Karadutun içeriğinde bulunan kimyasallar tip 2 diyabetinin tedavisindeki ilaçlara benzer. Bununla birlikte, karadutun içeriğindeki bu bileşikler bağırsaklardaki şekeri yavaşça parçalayarak ve kanın içerisine çekilmesine izin vererek vücudun şeker seviyesini en iyi aralıkta tutmaya yardımcı olur.

Kanser Riskini Azaltır

Karadut, kansere karşı koruyan antioksidanlar bakımından çok zengindir. Karadut, tümör hücrelerinin yayılmalarını ve büyümeleri engeller. Aynı zamanda karadut anti kanser özelliklerine sahip olan resveratrolları içerir. Karadut, kanseri inhibe eden özelliklerinin sayesinde cilt kanseri, kolon kanser ve prostat kanseri ile mücadele eder.

Bağışıklığı Arttırır

Karadut, makrofajları içerisinde bulunan alkaloidlerin aracılığıla bağışık sistemini geliştirir. Makrofajlar, bağışıklık sitemine karşı sürekli uyarı da bulunur. Aynı zamanda başka bağışıklık güçlendirici eleman olan C vitaminini de içeriğinde barındırır.

Antioksidanlar Açısından Zengindir

Karadutun içeriğinde bol miktarda antioksidanlar bulunur. Doğal bir antibiyotik olan karadut, kalp krizi riskini azaltır. Aynı zamanda kan basıncını da kontrol altına alır.

Grip ve Soğuk Algınlığından Korur

Karadut, içeriğinde bulunan vitaminler ve antioksidanların sayesinde grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyon hastalıklarından vücudu korur. Karadut, geçmiş zamanlardan beri soğuk algınlığı tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. Ek olarak; C vitamini bakımından çok zengin olan karadutu tüketerek solunum yolu hastalıklarını önleyebilirsiniz.