Kahve Bozulur Mu?

Kahve Bozulur Mu

Her besin belirli bir sürenin sonunda bozulmaya başlar. Muhafaza edilme yöntemlerine bağlı olarak besinler hangi ortamda daha uzun süre saklanabilir, bunu öğrenmek gerekir. Zamanla bozulabilen gıdalardan bir tanesi de kahvedir. Kahve doğru yöntemlerle muhafaza edildiği zaman tazeliğini korurken, gerekli şartlar sağlanmadığında bayatlayabilir, aromasını kaybedebilir veya bozulabilir.

Kahveyi muhafaza ederken yanlış bildiğimiz bir konu var. Bu konu ise çekirdek kahvenin, öğütülen kahveye göre daha dayanıklı yapıda olmamasıdır. Taze çekilen bir kahve içildiğinde daha yoğun bir aroma hissedilir ancak kahve çekirdekleri uzun süre aynı tazelikle kalmaz. Bu yüzden kahve ister öğütülmüş ister çekirdek halinde olsun; yapısını veren lipit, amino asit vb. bileşenler bir süreden sonra kimyasal olarak değişime uğrar.

Muhafaza edildiği alanın nemi, oksijen ve ışık gibi etkenler kahvenin formunda ve tadında değişikliğe neden olur. Bir süre sonra kahvenin paketini veya kavanozu açtığınız vakit kahve telvelerinin veya granüllerinin birbirine yapıştığını görebilirsiniz. Kahvenin kokusu ve tadı her zamankinden farklı olduğunda, üzerinde beyaz lekeler oluştuğunda veya ekşi bir tat alındığında kahve bozulmuş demektir. Bu gibi belirtiler ile karşılaşıldığında bozulan kahveyi içmemek doğru olacaktır.

Kahve Ne Kadar Sürede Tüketilmeli?

Kahve satın alındığında onu tüketmek için önerilen süre ortalama olarak 2 haftadır. Kahvenin paketi açıldığı için her ne kadar ağzı kapalı olan kapta veya kavanozda saklanıyor olsa da bir kez oksijenle temas kurduğunda raf ömrü için geri sayım yapmaya başlamak gerekir.

Üstelik düzenli bir şekilde açıp kapatılan kavanoz kapağının içerisinde kahve, istenmese de sürekli neme ve oksijene maruz kalacaktır. Bundan dolayı, 2 hafta içerisinde tüketilmeyen kahveler zamanla bayatlamaya, akabinde ise bozulmaya başlar.  Kahvenin taze olmasını istiyor, ilk günkü lezzet alınmak isteniyorsa ya da çok sık kahve tüketilmiyorsa; kahveyi düşük gramaja sahip paketler de satın almak çok doğru bir karar olacaktır. Böylelikle kahve hem taze hem de mükemmel bir aromaya sahip bir şekilde doğru zamanda tüketilmiş olur.