Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Çayının Faydaları

Çoğu insan ısırgan otunu bilir. Özellikle dikenli bir yapıda olmasıyla öne çıkan ısırgan otu, esasen birçok sağlık yararını da beraberinde getirir. Bu yazımızda ısırgan otu çayının faydaları hakkında bilinmesi gerekenleri inceledik.

Isırgan Otunun Özellikleri

Bu bitki yapraklarından uçlarına dek çok sayıda besin bileşeni barındırır. Isırgan otu çayının faydaları öncesinde bu bitkinin özelliklerini açıklayalım. Yüz gram ısırgan otunda aşağıdaki bileşenler yer alır:

  • B3 Vitamini: 800mcg
  • B1 Vitamini: 200mcg
  • C vitamini: 333mg
  • Potasyum: 475mg
  • Kalsiyum: 713mg
  • Proteinler: 7g

Isırgan Otu Çayının Faydaları

Isırgan Otu Çayının Faydaları

Harika bir besin ve tıbbi değere sahip olan ısırgan otu çayı faydaları şöyledir:

1. Analjezik ve Antiiflamatuar Etkisi Vardır

Kurutulmuş ısırgan otu yapraklarında bol miktarda flavonoid bulunur. Bu fitokimyasallar pek çok sebze ve meyvenin renklenmesinden sorumludur. Aynı şekilde patlıcan, yeşil çay ve üzüm de flavonoid barındırır. Bu bileşen ise doku hasarını önler, iltihaplanmayı azaltır. Bununla beraber şiddetli romatizmal hastalıklarda meydana gelen eklem ağrılarında en iyi seçimlerden biridir.

2. İdrar Yolu Enfeksiyonuna Yardımcı Olur

İdrar yolu enfeksiyonlarını gidermesi de ısırgan otu çayının yararları arasındadır. Bu benzersiz bitki idrar söktürücü bir özellik içerir. Bu sebeple de üriner sistem enfeksiyonlarında çok etkili bir seçenektir. Aynı zamanda bulaşıcı bakterilerin yok olmasına yardımcıdır.

3. Mide Ağrılarını Hafifletir

Isırgan otu çayının faydaları arasında bir diğeri de elbette mide ağrılarına çok iyi gelmesidir. Yapısındaki aktif bileşenlerden dolayı anti-enflamatuar etkiler bırakır. Bu yüzden de mide ağrılarını giderme kabiliyetine sahiptir. Sindirim sağlığını teşvik eden bu bitki çayı, ek olarak adet dönemi ağrılarını hafifletme özelliği de barındırır.

4. Sindirimi Uyarır

Isırgan otundan elde edilen bitki çayı sindirim sistemini teşvik eden bileşenler ile yüklüdür. Mide suyu üretimini hızlandıran ve safra üretimini teşvik eden bir çaydır. Bu nedenle de sağlıklı sindirim için faydalı bir içecek olarak lanse edilir.

5. Selüliti Önler

Çoğu kadın selülit sorunu ile karşı karşıyadır. Bazılarında bu problem ciddi boyutlardadır. Ancak doğal besin bileşenlerini yapısında bulunduran ısırgan otu çayı, selülit görünümünü önlemeye destek olur.