Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan otunun faydaları merak ediliyor. Isırgan otu, sağlık üzerinde olumlu etkiler bırakan bir bitkidir. Yapısında bulunan önemli besin maddeleri sebebiyle birçok açıdan yarar sağlar.

Tadı acı ve yoğun olan bu bitki, genellikle çay şeklinde tüketilir. İsteğe göre kavrularak da tüketimi mümkündür. Peki, ısırgan otunun yararları nelerdir? Gelin hep birlikte bu özel bitkinin faydalarını keşfedelim.

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otu, yapraklarından uçlarına dek faydalı maddelerle yüklüdür. Bu yüzden de pek çok farklı hastalığın tedavisinde uzun senelerden bu yana kullanılır. Isırgan otunun faydaları genel olarak şöyle sıralanabilir:

İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Yardımcı Olur

Isırgan otunun yapısında yer alan aktif bileşenler idrar söktürücü bir etki yaratır. Üriner sistemdeki enfeksiyonları en iyi şekilde yok eden bu bitki, idrar yollarında bulunan bakteri ve enfeksiyonları dışarı atar.

Mide Ağrılarına İyi Gelir

Isırgan otunun yararları arasında sayılan bir başka konu da mide ağrılarını yatıştırmasıdır. Bu bitkinin anti-inflamatuar etkisi, alt karın ağrısı ve mide krampları konusunda yararlıdır. Bir bardak taze ısırgan otu çayı mide ağrılarını hızlı ve kolay şekilde dindirebilir. Aynı zamanda bu bitkinin şişkinlik ve mide ekşimesi gibi konularda da faydalı olduğu bilinmektedir. Ek olarak; adet sancılarını da hafifletme kabiliyetine sahiptir.

Sindirim Sağlığını Teşvik Eder

Isırgan otunun faydaları söz konusu olduğunda sindirim sağlığına iyi gelmesinden de bahsetmemiz gerek. Bu bitki tükürük salgısını uyarır ve sindirimi iyileştirir. Mide suyu üretimini teşvik eden ısırgan otu, artan safra üretimi sayesinde sindirim sisteminin düzgün şekilde işlemesine olanak tanır.

Selülite Karşı Etkili

Çoğu kadın selülit problemi yaşar. Bunun nedeni sağlıksız beslenme olduğu kadar genetik faktörler de olabilir. Bazı bitkiler ise selülite karşı hızlı bir çözüm niteliği sunar. Bu bitkilerden biri de ısırgan otu olmaktadır. Düzenli bir şekilde ısırgan otu çayının tüketimi, selülit görünümünü hafifletebilir.

Prostata Karşı Korur

Prostata karşı koruma oluşturması da ısırgan otunun faydaları arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bitki mesane ve böbrek rahatsızlıkları konusunda da son derece etkilidir. Yapılan bir çalışmaya göre ısırgan otunun prostat büyümesini önlediği bulunmuştur.