Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Bitkisel yağlar kategorisinde yer alan Hindistan cevizi yağı, orta zincirli yağ asitleri ve fenolik asit açısından zengindir. Kan şekerini düzenlemek, kolesterolü düşürmek ve enfeksiyonları önlemek gibi çeşitli faydaları beraberinde getirir. Hindistan cevizi yağının faydaları hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Kurutulmuş Hindistan cevizi ve taze Hindistan cevizinden elde edilen yağ, besin maddelerini kaybetmez. Dolayısıyla sağlık açısından benzersiz yararları beraberinde getirir.

Doğal Hindistan cevizi yağı çok yönlüdür. Salatalarda, yemeklerde ve hamurlu gıdaların hazırlanmasında kullanılabilir. Bunun yanı sıra yüz ve saç bakımından tercih edilebilir. Hindistan cevizi yağının faydaları şunları içerir:

Kolesterolü Düşürür

Hindistan cevizi yağı, kandaki LDL kolesterol seviyelerini düşürür. Bu sebeple kardiyovasküler hastalıkları önler. Çünkü yapısında laurik asit ve oleik asit gibi bileşenler yer alır. Bundan dolayı kolesterol problemi olanlara tavsiye edilir.

Virüslerle Savaşır

Hindistan cevizi yağının faydaları arasında bir diğeri de virüslerle etkili bir şekilde savaşmasıdır. Bazı virüslere karşı etki ederek onları nötralize etmeyi başarır. Bu sayede hastalıkların ilerlemesini önler.

Kandidiyaz ile Savaşmaya Yardımcı Olur

Bazı araştırmalar, Hindistan cevizi yağının Candida gelişimini ve büyümesini yavaşlatmaya destek olan yağ asitleri içerdiğini gösterir. Bu sebeple de Hindistan cevizi yağı bu mantarın gelişmesini yavaşlatır ve önler.

Cilt Sağlığını Teşvik Eder

Hindistan cevizi yağının faydaları söz konusu olduğunda cilt sağlığını desteklemesi de bir adım öne çıkar. Bu bitkisel yağ, içeriğindeki yağ asitlerinin varlığı sebebi ile cildi etkili bir şekilde nemlendirir. Kuru ve pürüzlü cilt görünümünü iyileştirmeye yardımcıdır.

Direkt olarak cilde uygulanabilir. Antioksidan özelliklerinden dolayı cilt kırışıklıklarını yok eder ve sarkan cildin görünümünü iyileştirir. Bunlara ek olarak sedef hastalığı, egzama ve dermatit gibi problemlerde de yararı bulunmaktadır.

Saç Bakımında Kullanılabilir

Bu bitkisel yağ, saç derisini derinlemesine besleyen ve saç uzamasını teşvik eden temel proteinler barındırır. Bu sebeple de saç bakımı için en iyi doğal malzemeler arasında yer alır. Hindistan cevizi yağı direkt olarak saça uygulanabilir ya da saç bakım ürünlerine dahil edilebilir.

Kilo Vermeyi Destekler

Orta zincirli yağ asitleri içerdiğinden dolayı Hindistan cevizi yağının faydaları arasında kilo vermeye katkı sağlaması da bulunur. Bu önemli yağ molekülleri, enerji üretmek ve enerji harcamasını artırmak için karaciğerden geçer.

Üretilen enerji ise kalp ve beyin tarafından kullanılır. Sonuç olarak yağ dokusunda yağ şeklinde depolanmaz ve yağların oksidasyonunu çok daha kolay hale getirir. Bununla beraber tokluğu artırır.

Kan Şekerini Düzenler

Hindistan cevizi yağında yer alan tekli doymamış yağ asitleri ve antioksidanlar, vücutta insülin salgılanmasından sorumlu olan beta hücrelerin işleyişini olumlu anlamda etkiler.

İnsülin, kan şekerini dengelemek için gereken bir hormondur ve bu da onu diyabetin engellenmesi ve kontrolünde mühim bir gıda haline getirmektedir.

Alzheimer Tedavisine Yardımcı Olur

Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli yağ asitleri, Alzheimer hastalığının engellenmesi ve tedavisinde yardımcıdır. Çünkü bu yağ asitleri vücut üzerinde kolayca emilir.

Karaciğer tarafından metabolize edilir. Bununla birlikte alternatif bir enerji kaynağı olarak işlev gören keton cisimlerine dönüştürülür. Tüm bunlar bilişsel işlevlere yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Popüler yağlardan olan Hindistan cevizi yağı, mutfakta farklı şekillerde kullanım imkânı sunar. Hindistan cevizi yağını salatalarda, sebzeli yemeklerde ve hamur işi tariflerinde güvenle kullanabilirsiniz.

Ayrıca Hindistan cevizi yağı ile saç ve cilt bakımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda yağı direkt olarak cilt ve saça uygulayabilirsiniz.