Trabzon Hurmasının Faydaları Nelerdir?

trabzon hurmasının faydaları

Trabzon hurmasının faydaları neler? Trabzon hurması, adını sık duymadığımız abanozgiller ailesinin üyesidir. Çin eriği, Japon eriği olarak da bilinen Trabzon hurması, içeriğindeki vitaminler ile vücudun ihtiyaçlarını karşılayarak hastalıklara karşı dirençli hale getiriyor. Peki, Trabzon hurmasının yararları nelerdir?

Trabzon Hurmasının Besin Değerleri

Trabzon hurmasının faydaları öncesinde bu meyvenin besin değerlerine bakalım. 100 gram Trabzon hurması şunları içerir:

 • 73 kalori
 • 1 g karbonhidrat
 • 1 g lif
 • 4 g protein
 • 1 g yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 0 IU A vitamini
 • 0 mg C vitamini
 • 0 mg potasyum
 • 0 mg kalsiyum
 • 1 mg demir

Trabzon Hurmasının Faydaları

Çok lezzetli ve sağlıklı bir meyve olan Trabzon hurmasının yararları şu şekildedir:

Antioksidan Kaynağıdır

Trabzon hurması sağlığa yararlı olacak tüm antioksidanlar bakımından zengindir. Lutein, likopen, zea-ksantin, kripto-ksantin ve A vitamini gibi vücudunun direncini artırmaya yarayan tüm vitaminleri içerir. Ayrıca bu vitaminler vücutta savunma sistemini kötü etkileyen metaboliklere karşı koruma sağlar.

Göz Sağlığını Korur

İçeriğindeki antioksidanların sayesinde özellikle yaşlıların göz sağlığına karşı birebir koruma sağlar.

C Vitamini Kaynağıdır

Trabzon hurması önemli bir C vitamini kaynağı olup, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyarak, vücudun direncini artırır.

Bakır Deposudur

Bakır, mangan, potasyum ve fosfor bakımından oldukça zengin olan cennet hurmasının faydalarından biri de bakır deposu olmasıdır. İçeriğinde bulunan bakır sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve savunma sistemini kuvvetlendirir. Yani vücudun savunan mekanizmalarının çalışmasına yardımcı olur. İçeriğindeki bakır bileşeni de en az mangan kadar kırmızı kan hücrelerinin yapımını sağlar.

Mide Ve Bağırsak Sorunlarına Karşı İdealdir

Trabzon hurmasının faydaları arasında bir diğeri de mide ve bağırsak problemlerine iyi gelmesidir. Trabzon hurmasının lif içeriğinin çok yüksek olması bağırsak ve mide sisteminin çalışmasını sağlar ve böylece kabızlık önlenir. Ayrıca irritabl bağırsak sendromunu da engeller.

Kalp Sağlığına Kalkan Oluşturur

Trabzon hurmasının yüksek lif içeriği, hipertansiyonu önlerken kalp sağlığını korur. Aynı zamanda karbonhidrat içeriğinin oldukça yüksek olmasından dolayı, şeker hastalığı olan insanların günde Trabzon hurmasının yarısını tüketmesi çok iyi olacaktır. Diyabetli hastaların bu konuda çok dikkatli olması gerekmektedir.

Kilo Verdirir

Trabzon hurması, oldukça az yağ içeriğine sahip olduğu için kalori çok düşüktür. Bundan dolayı diyet listelerinin en başında gelir.

Hemoroit Hastalarına İyi Gelir

Trabzon hurması, anti-hemorajik özelliklere sahip olduğu için hemoroit yaralarında aşırı derecede kanamaların kontrol altına alınması için kullanılır.

Sindirim Sistemini Düzenler

Trabzon hurmasının faydaları arasında bir diğeri de sindirim sistemini desteklemesidir. Trabzon hurması, bağırsak hareketleri için gerekli olan lifleri içerdiğinden sindirim sistemini dengeler ve düzenler. Böylelikle sağlıklı bir şekilde sindirim sisteminin korunmasını sağlar.

Şeker Hastaları İçin Faydalıdır

Diyabet hastalığı olan insanlar çok çabuk acıkır ve bu sıklıkla görülür. Trabzon hurması içerisindeki zengin lif nedeniyle açlık seviyesini engellemek için tercih edilebilir.

Kanserle Savaşır

Trabzon hurmasının faydaları arasında bir diğeri de kansere karşı koruma sağlamasıdır. Trabzon hurması içeriğindeki A vitamininden dolayı kanserle mücadele eder.