Karaciğeri Temizleyen Bitkiler

Karaciğeri Temizleyen Bitkiler

Karaciğeri temizleyen bitkiler var. Bazı arındırıcı ve yenileyici bitki çeşitleri, genellikle yağlı gıdaların kötüye kullanılması, ilaçlar ve çevre kirliliği nedeniyle aşırı zarar gören karaciğeri temizlemeye yardımcı olur.

Karaciğer, kana ulaşabilecek toksik maddelerin atılmasından sorumlu olan bir organdır. Aşırı yağlı yiyeceklerin yanı sıra ilaç ve çevresel faktörler de karaciğerin zarar görmesine neden olabilir.

Karaciğeri temizlemeye ve toksik maddeleri ortadan kaldırmaya destek olan çeşitli bitkiler bulunmaktadır. Peki, karaciğeri temizleyen bitkiler nelerdir?

Devedikeni

Devedikeni, silimarin isimli bir bileşen içerir. Bu bileşen ise akut ve hafif hepatitlerde karaciğer dokusunun yenilenmesine olanak tanır. Aynı zamanda detoksifikasyona yardımcı olur.

Sarılık ve sirozun ilk evrelerinde oldukça faydalı bir bitkidir. Bu bitki çiğ olarak yenebileceği gibi kaynatılarak suyu da tüketilebilir. Antidepresan ve karaciğer ilaçları alıyorsanız, doktorunuza danışmadan bu bitkiyi tüketmemelisiniz.

Zerdeçal

Körinin yapıldığı baharatlardan biri olan zerdeçal, çok belirgin bir şekilde acı ve aromatik bir tada sahiptir. Karaciğeri temizleyen bitkiler arasında yer alan zerdeçal, faydalı bileşenler bakımından son derece zengindir.

Kanser hastalığına karşı da koruma oluşturan bu baharat çeşidi, özellikle karaciğer yağlanmasını önleme konusunda oldukça faydalıdır. Yemeklerden sonra günde 500-1000 mg tüketilmesi uygundur.

Enginar

Karaciğeri temizleyen bitkiler söz konusu olduğunda bir diğeri de enginar olmaktadır. Biyolojik olarak aktif olan bileşenler barındıran bu sebze, zehirlenme, hepatit, siroz ve sarılık gibi karaciğer rahatsızlıklarına karşı etkili bir bitkidir.

Çeşitli rahatsızlıklardan sonra karaciğerin kendini yenileme sürecini de hızlandıran enginar, aynı zamanda safra için de faydalıdır. Yaprakları ve enginarın göbeği tüketilebilir. Yemeği, salatası ve humusu yapılabilir.

Karahindiba

Harika bitkilerden biri de karahindiba. Terapötik etkisi, flavonoidler ve antioksidanlar açısından zengin olması bu bitkinin popüler olmasına katkı sağlıyor.

Karaciğeri temizleyen bitkiler arasında da yer alan karahindiba, yenileyici ve idrar söktürücü olarak da biliniyor. Karahindiba ile hazırlanan detoks kürleri, kabızlığı iyileştirme ve karaciğer yağlanmasını giderme gibi konularda yararlar sağlıyor.

Aloe Vera

Karaciğer için önemli besin bileşenlerini sağlar. Serbest radikallerin önlenmesinde ve karaciğerin işleyişinin sağlanmasında oldukça etkilidir. Suyu veya kendisi tüketilebilir.