Mide Sağlığını Korumak İçin Öneriler

mide sağlığını korumak için öneriler

Mide sağlığını korumak için öneriler arıyorsanız; çok doğru yerdesiniz. Sindirim ve mide sağlığını olumlu anlamda etkileyen detaylar bu yazıda!

Mide Sağlığını Korumak İçin Öneriler Nelerdir?

Midemiz bizim için en önemli organlarımızdan biridir. Hatta mide için ikinci beynimiz denildiğini de illaki duymuşsunuzdur. Beslenmek bizim en temel ihtiyacımız ve her gün yediklerimizi midemize yolluyoruz. Bu sebeple her gün bizim sindirimimizi sağlayan bu organın sağlığı kesinlikle çok önemlidir. Mide rahatsızlıkları yaşam kalitesini oldukça düşüren durumlardır ve bu sebeple midemizi iyi korumak, sağlıklı bir mideye sahip olmak çok önemlidir.

Midemizi Nasıl Korumalıyız?

Mide sağlığını korumak için öneriler ve çeşitli bilgiler dikkate alınmalıdır. Midemize giden yolun başında ağzımız bulunmaktadır. Bu sebeple ağız sağlığını korumak da mide sağlığımız için çok önemlidir. Sindirim öncelikle burada başlar ve çiğneyerek aslında sindirimin ilk adımını atmış oluruz. Bu sebeple ağzımız ve diş sağlığımız midemiz için önemlidir.

Diş ve ağız sağlığımızı korumak adına da 6 ayda bir diş doktoruna kontrole gitmek gerekmektedir. Bunun dışında yiyecekleri yeme hızımız da mide sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Çok fazla miktarda ve hızlı bir şekilde yemek birçok mide problemlerini de beraberinde getirebilir. Bizler midemize ne kadar yiyecek gönderirsek midemiz de bir o kadar genişler. Yemekleri hızlı, büyük lokmalar halinde ve çok fazla miktarda yemek reflü, gastrit, mide gerginliği gibi birtakım mide rahatsızlıklarına ortam hazırlayacak, bu rahatsızlıkların ortaya çıkma riskini arttıracaktır.

Midenizin sağlığını korumak istiyorsanız öğünlerinizin en az yirmi dakika civarında olmasına dikkat etmelisiniz. Yeterli miktarda yemeği 20 dakikada ve her besini ağzınızda çok fazla kez çiğneyerek yemek mide sağlığınızı korumanıza faydalı olacaktır. Midemize ikinci beynimiz denildiğinden bahsetmiştik. İşte tam da bu noktada psikolojik faktörlerin de midemizi çok ciddi oranda etkilediği görülmektedir.

Aşırı derecede kaygı ve stres mide sağlığını bozan ve mide hastalıklarına zemin hazırlayan bir etkendir. Ruh sağlığımız mide sağlığımızı çok fazla etkilemektedir. Bu sebeple bizi stresten uzaklaştıran aktivitelerde bulunmak, ruh sağlığımızı destekleyen ve bize iyi gelen şeylerle uğraşmak aynı şekilde mide sağlığımız için de çok faydalı olacaktır.

Ne yiyip içtiğimiz de mide sağlığı için çok önemlidir. Başta kola olmak üzere tüketilen asitli içecekler midemize zarar vermektedir. Bu içecekleri tükettiğimizde içeceğin içeriğindeki asit mide asidiyle karşılaştığında sindirimin zorlaşmasına sebep olmaktadır. Sigara tüketmek de mide sağlığını bozan bir diğer etkendir.

Sigarayı bırakmak hem genel sağlığımız hem de mide sağlığımız için çok önemlidir. Midemizi korumanın diğer bir yolu da onu çok uzun süre aç bırakmamaktır. Acıktığımız anları hissederek sık sık fakat az miktarda yemek önemlidir. Yemekten sonrasında hemen yatıp uyumamak da çok önemlidir. Bir yemeği yediğimizde sindirim başlar ve yaklaşık olarak 3 saat sürer.

Mide sağlığımız için bu sindirimin tamamlanma sürecinden sonra uyumak en doğrusu olacaktır. Yemek yedikten sonra yatmak reflüyü de tetiklemektedir. Bu sebeple yemeği yedikten sonra uyumak doğru olmayacaktır.

Hatta yemeği yedikten sonra spor yapmak sindirimi kolaylaştırıp hızlandıracaktır. İşte bunlara dikkat ettiğimizde mide sağlığını korumak çok daha mümkün ve kolay olacaktır.

Mide Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Mide sağlığını korumak için öneriler arayanlar için şu bilgiler de çok önemli: Stresin midemize olumsuz etkilerinden bahsetmiştik. Bu stres mide problemlerine sebep olmaktadır fakat stresin ülser yaptığına dair söylentilere baktığımızda bu iki faktör arasında kesin bir bağlantı bulunmamaktadır.

Ülser ile stres arasındaki bağlantı hakkında yapılan çalışmalarda, stresin değil bir çeşit bakterinin ülsere sebep olduğu anlaşılmıştır. Stres bu durumda ortaya çıkan şikayetlerin artmasına sebep olabilir fakat direkt olarak ülserin kaynağı stres değildir.

Bu bilginin yanında çok fazla baharat tüketiminin de kesinlikle ülsere sebep olduğu bilgisi de yanlıştır. Sigara içmenin de midemize olan zararından bahsetmiştik fakat sigaranın kesinlikle mide kanseri yaptığı bilgisi yanlıştır.

Sigara kanser riskini 1.5 oranında arttırmaktadır fakat doğrudan kanser yapma gibi bir durum söz konusu değildir. Doğrudan etkisi olmasa da kanser riskinin oranını arttıran sigaradan uzak durmak tabii ki mide sağlığı için çok önemlidir.