Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek otu yağı faydaları son derece fazla. Bu yağ çeşidi, Asya’ya özgü olsa da günümüzde tüm dünyada popülerdir. Tarihsel olarak eski Mısır’da da kullanıldığı kanıtlanmıştır. Arap ve Hindu medeniyetlerinde, sindirime yardımcı olduğu, ishali, romatizmayı ve bronşiti tedavi ettiği için mübarek tohum olarak biliniyordu.

Gece yatmadan önce çörek otu yağı içmek ve zayıflamak için çörek otu yağı kullanmak oldukça yaygın. Çünkü soğuk pres çörek otu yağı faydaları sağlık üzerinde harikalar yaratmaktadır. Eski dönemlerden bu yana vücuda enerji vermek için de kullanılan çörek otu yağı, aynı zamanda ruh halini iyileştirmesiyle de öne çıkmaktadır.

Çörek otu yağının yararları birçok modern test ile doğrulanmış durumdadır. Yapısındaki özel bileşenlerin Alzheimer ve otizmle mücadele ettiği de söylenmektedir. Şimdi, çörek otu yağı özellikleri ve çok daha fazlası hakkında bilinmesi gerekenleri açıklayalım.

Çörek Otu Yağı Nedir?

Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek otu yağı faydaları öncesinde bu yağın niteliklerinden bahsedelim. Öncelikle, Kuranda çörek otunun faydaları konusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Dini kaynaklara göre şu bilgi dikkat çekmektedir: 1300 seneden fazla bir süre önce Hz. Muhammed, çörek otunun ölüm hariç tüm hastalıkları iyileştirdiği kanaatine varmıştır. Bu yüzden de çörek otu İslam’da da önemli yer tutmaktadır. Özellikle Akdeniz ve Doğu ülkelerinde uzun bir tıbbi ve mutfak geçmişi bulunan bir doğal yağdır.

Bu bitkisel yağ, Güneybatı Asya, Güney Avrupa ve Orta Doğu’da yetişen Nigella Sativa bitkisinden elde edilir. Mutfakta kullanılabildiği gibi aynı zamanda geleneksel tıp uygulamalarında da sıklıkla yer bulmaktadır. Çoklu terapötik etkileri nedeniyle 2000 seneyi aşkın bir zamandan bu yana bilinmektedir. Kleopatra’nın, Hipokrat tarafından elde edilen bu yağı güzellik ve sindirim için kullandığı söylenmektedir. Kuru cilt, akne ve sedef hastalığı gibi durumlar için de ağırlıklı olarak tercih edilen bitkisel bir yağdır.

Çörek otu yağının bileşenleri çeşitli sağlık sorunlarının iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Ancak, hastalıkları tek başına iyileştirdiği düşünülmemektedir. Esasen, sağlık problemleri için birinci basamak tedavi olarak kabul edilmemektedir. Çünkü doktorların sağladığı tedavinin yerine geçmemektedir. Yine de çörek otu yağı faydaları vardır. Örneğin, beslenme düzenine dahil edildiğinde refahı artırır ve sindirimi kolaylaştırır. Aynı şekilde, cilt ve saç bakımında da çörek otu yağının olumlu etkileri bulunmaktadır.

Çörek otu tohumları, yağ elde edilmek amacıyla, yararlı bileşiklerini kaybetmeden soğuk preslenir. Bu yağ türü, omega-6 ailesinden gelen linoleik asit içerir. Yapısında %50 oranında linoleik asit bulunmaktadır. Buna ek olarak; %20’si ise kardiyovasküler sistem için faydalı olan oleik asit içermektedir. Geri kalanı da antioksidanlardan meydana gelmektedir.

Çörek Otu Yağı Özellikleri Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek otu yağı faydaları, bu yağın kendine has niteliklerinden kaynaklanmaktadır. Genel özellikleri şunlardır:

 • Çörek otu yağının, bağışıklık sistemini destekleyeceğini gösteren kanıtlar vardır. Bu yüzden immün yetmezlik, yineleyen enfeksiyon, alerjiler gibi durumlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.
 • Romatoid artrit belirtilerinin iyileştirilmesi için tercih edilebilmektedir. Çörek otu yağının oral yoldan alımı, bu hastalığın belirtilerini hafifletmeye destek olmaktadır.
 • Bitkisel yağ, menopoz sonrasında sinirli ruh halinin yatıştırılmasına olanak tanımaktadır.
 • Kan şekeri seviyelerini düzenlemektedir.
 • Çörek otu yağı tüketimi, mide ağrılarına iyi gelmektedir. Mide şişkinliği, gaz ve ülser gibi durumlar için son derece etkili bir seçenektir.
 • Yapılan bir çalışma neticesinde, çörek otu yağının astım hastalarında olumlu etkiler bıraktığı görülmüştür.
 • Yüksek tansiyon hastalarına tavsiye edilmektedir.
 • Burun açıcı olarak kullanılabilmektedir.
 • Atopik dermatit, akne ve sedef hastalığında etkili bir yardımcı tedavi bileşenidir.
 • Göğüs ağrısı söz konusu olduğunda ilgili bölgeye çörek otu yağı ile masaj yapmak, ağrıyı hafifletmektedir.
 • Çörek otu yağı faydaları arasında en önemlilerden biri de saç ve cilt sağlığını teşvik etmesidir.

Çörek Otu Yağı Kullanımı Nasıldır?

Çörek Otu Yağı Faydaları

Elbette çörek otu yağı faydaları elde etmek için bu yağ farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Önemli detaylardan biri de çörek otu yağının kalitesidir. Yüksek kaliteli, organik ve soğuk sıkım çörek otu yağı satın alınmalıdır. Böylece yağdan maksimum fayda elde etmek mümkün hale gelebilecektir. Çörek otu yağı nasıl kullanılır açıklayalım:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılacak ise günde bir çay kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. Tadını beğenmeyen kişiler bu yağı bal ile karıştırıp tüketebilirler. Vegan beslenenler ise doğal meyve suyu ile birlikte tüketebilirler. Tabii ki, vegan süt çeşitleri ile de karıştırılabilir.
 • Çörek otu yağının solunması da yarar sağlamaktadır. Bunun için büyük bir kâseye iki litre kaynar su dökün. Ardından suyun içine iki yemek kaşığı çörek otu yağından ekleyin. Hazırladığınız sulu karışımın buharını on dakika kadar içinize çekin.
 • Cilt problemleri için çörek otu yağı kullanımı, rahatsız bölgeye direkt uygulama şeklinde olmaktadır.
 • Saç bakımı için çörek otu yağı, saç uçlarına bu yağdan biraz sürerek uygulanabilir. Her yıkama sonrasında birkaç damla yağı saç uçlarınıza yedirebilirsiniz.

Çörek otu yağı kullanırken şunları unutmamalısınız:

Genel olarak insan vücudu bu yağı çok iyi tolere eder. Pek çok ilaca göre yan etkisi yok denecek kadar azdır. Fakat aç karnına tüketilmesi önerilmez. Vücudun alışması için dozu yavaş bir şekilde artırılmalıdır. Alerjik reaksiyonlar da mümkündür. Özellikle de hamilelikte çörek otu yağı kullanımı tavsiye edilmemektedir. Aynı şekilde emzirenler de çörek otu yağını kullanmamalıdır.

Herhangi bir ilaç tedavisi görüyorsanız; ilk etapta doktorunuza danışarak bu bitkisel yağı kullanmalısınız. Çünkü çeşitli ilaçlarla etkileşime girebilir ya da ilaçların etkisini azaltabilir. Kan basıncını düşürme eğilimi olduğu için hipotansiyon hastalarının kullanmaması gerekir. Şunu da unutmamak lazım; çörek otu yağı kediler için zehirli bir bileşendir. Kedinin karaciğeri bu yağı parçalayamaz. Bu sebeple kedilere çörek otu yağı verilmemelidir.

Çörek Otu Yağı Faydaları

Bu bitkisel yağ ile ilgili bilinmesi gerekenleri açıkladık. Şimdi de çörek otu yağının yararları hakkında bilgiler paylaşalım. Bunlar:

1. Şeker Hastalarına İyi Gelir

Bu yağ, şeker hastalığının önlenmesi ve yönetilmesi bakımından büyük bir potansiyele sahiptir. Yurt dışında yapılan bir araştırmada, kan şekerini ve insülin direncini düşürdüğü belirlenmiştir.

2. Kanser Önleyici Özellikler İçerir

Çörek otu yağının aktif bileşenlerinden biri olan timokinonun, kolon kanserini önlediği söylenmektedir. Aynı zamanda pankreas ve göğüs kanserine karşı da koruma oluşturmaktadır. Bununla birlikte, kötü huylu tümörleri küçülttüğüne dair bazı çalışmalar bulunmaktadır.

3. Karaciğer Hasarına Karşı Koruma Oluşturur

Bu yağın, karaciğerdeki dokuları, toksik metal hasarına karşı koruduğu belirlenmiştir. Ayrıca karaciğeri radyoaktif elementlere karşı da korumaktadır. Karaciğer sağlığını desteklemek isteyenler için iyi bir seçimdir.

4. Cilt Sağlığını İyileştirir

Çörek otu yağı faydaları arasında bir diğeri de cilt sağlığını teşvik etmesi. Cilde doğrudan uygulanması, cilt hastalıklarını önler, cildin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesine imkan tanır. Sivilce, akne ve sedef hastalığının tedavisi için etkili bir doğal bileşendir. Aynı zamanda, yapısında bol miktarda antioksidan olduğundan, yaşlanma belirtilerini hafifletmektedir.

5. Antiiflamatuar Etkileri Bulunur

Çörek otu yağındaki timokinon içeriği, anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Bu yüzden de enflamasyon ile iyi bir şekilde savaşmaktadır. İltihap problemine doğal bir çözüm olarak öne çıkmaktadır.

6. Ağrıları Azaltır

Çörek otu yağı diz ağrısı ve eklem ağrısı gibi durumlarda da yardımcı bir bileşendir. Rutin kullanımı ile ağrıları hafiflettiği söylenmektedir. Çünkü antibiyotik, analjezik ve antifungal etkileri vardır.

7. Saç Sağlığını Korur

Saç bakımının vazgeçilmez bileşenlerinden olan çörek otu yağı, daha parlak, güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olmaktadır. Düzenli kullanımı sayesinde saçların daha güçlü uzamasını sağlamaktadır. Çörek otu yağı faydaları bu detayla da dikkat çekmektedir.

Çörek Otu Yağı Saç Bakımında Kullanılır Mı?

Şüphesiz ki, çörek otu yağının saç bakımında kullanımı yaygındır. Saçların çok daha güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcıdır. Banyo öncesinde veya sonrasında saç uçlarına rahatlıkla uygulanabilmektedir. Saç derisi problemlerine de iyi geldiği bilinmektedir.

Çörek Otu Yağı Cilt Bakımında Kullanılır Mı?

Çörek otu yağının cilt bakımında kullanımı söz konusu olabilmektedir. Cildi iyi bir şekilde temizleyen ve bakımını gerçekleştiren bu benzersiz yağ, daha taze, genç ve sağlıklı bir cilt görünümünü desteklemektedir.

Çörek Otu Yağı Tüketilir Mi?

Çörek otu yağı içilir mi sorusun cevabı da merak edilmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çörek otu yağı abartmamak kaydıyla tüketilebilmektedir. Ayrıca, cilt ve saçta direkt uygulama yoluyla kullanılmaktadır. Fakat sindirim sağlığı gibi durumlarda da tüketimi mümkün olmaktadır.

Çörek Otu Yağı Zayıflatır Mı?

Popüler yağlardan çörek otu yağı faydaları, zayıflama konusunda da kendini göstermektedir. Çörek otu yağının zayıflamaya etkisi bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise bağırsak hareketlerin teşvik etmesi ve kabızlık sorununa çözüm sunmasıdır. Aynı zamanda gaz ve şişkinliğe de iyi gelmektedir.

Çörek Otu Yağı Akneye İyi Gelir Mi?

Akne problemi olanlar için çörek otu yağı tavsiye edilmektedir. Anti-bakteriyel özellikler taşıyan çörek otu yağının ciltteki enfeksiyonları yok ettiği bilinmektedir. Bu sebeple cilt bakımı, temizliği ve akne tedavisi için kullanılmaktadır.