10 Maddede Kabak Çekirdeği Faydaları

Kabak Çekirdeği Faydaları

Kabak çekirdeği faydaları tahmin ettiğinizden daha fazla olabilir. Kabak meyvesinin yenilebilir tohumları olan kabak çekirdeği, yassı formlu ve lezzetli bir yiyecektir. Protein ve mineraller açısından zengindir. Peki, kabak çekirdeği faydası nedir?

Kabak Çekirdeği Faydaları

Popüler atıştırmalıklardan biri olan kabak çekirdeği, lif, protein, sağlıklı yağ, mineraller ve vitaminler yönünden oldukça zengindir. Kabak çekirdeği faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1. Güçlü Antioksidan Desteği

E vitaminleri ve karotenoidlerin varlığı sebebi ile harika bir antioksidan kaynağıdır. Bu antioksidan bileşenler inflamasyonu azaltır ve vücudu serbest radikallere karşı korur. Bu da doğal olarak pek çok farklı hastalığa karşı korunmanıza yardımcı olur.

2. Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Kabak çekirdeğinin faydaları kalp ve damar sağlığı için de geçerlidir. Kalp sağlığı için oldukça faydalı bir besindir. İçindeki antioksidanlar, kalbi çeşitli rahatsızlıklardan korur. İçinde yer alan magnezyum bileşeni, kan basıncını düşürmeye olanak tanır. Ayrıca kötü kolesterol seviyelerini düşürür. Bu da hastalık riskini minimize eder.

3. Kanserden Korur

Kabak çekirdeği faydaları arasında bir diğer husus ise kansere karşı koruma oluşturmasıdır. Nedeni de yapısında yer alan önemli besin bileşenleridir. Düzenli olarak kabak çekirdeği tüketmek, meme, kolon ve mide kanserine karşı korumaktadır.

4. Diyabeti Yönetmeye Yardımcı Olur

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi kabak çekirdeği, harika bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum minerali, şeker hastalığı bulunan insanlar için özellikle yararlıdır. Çünkü kan şekeri düzeylerini düşürür.

5. Bağışıklığı Güçlendirir

Kabak çekirdeği faydaları arasında bağışıklığı güçlendirmesi de yer alır. E vitamini ve çinko desteği nedeniyle bağışıklığı optimal anlamda teşvik eder. Böylece çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimali azalır.

6. Uyku Kalitesini İyileştirir

Kabak çekirdeğinde bulunan amino asitler, uykuya çok iyi gelmektedir. Serotonin ve melatonin öncüsü olarak kabul edilir. Bu hormonlar ise uykuyu tetikler.

7. Kilo Kaybını Destekler

Kabak çekirdeği kilo verdirir mi diye sıklıkla sorulur. Kabak çekirdeğinde lif ve protein bol miktarda yer alır. Bu da bu atıştırmalığın uzun süre tokluğu desteklediği anlamına gelir. Yiyecek alımınızı azaltır ve doğal olarak günlük kalori alım miktarınızı da düşürür. Bu yüzden de kabak çekirdeği, kilo vermek isteyenlere önerilir.

8. Kemikleri Güçlendirir

Kabak çekirdeği magnezyum açısından inanılmaz yoğundur. Magnezyum ise kemiklerin büyümesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Bu özelliğinden ötürü kabak çekirdeği, her yaştan insana önerilen bir yiyecek olarak karşımıza çıkar.

9. Sperm Kalitesini Artırır

Kabak çekirdeği çinko bakımından zengin olduğu için sperm kalitesini artırmaktadır. Testosteron seviyelerini ve ayrıca sperm kalitesini ve miktarını çoğaltmaktadır.

10. Protein Desteği

Kabak çekirdeği, protein almanın hızlı ve kolay bir yoludur. Bitkisel protein kaynakları arasında yer alır. Protein ihtiyacınızı karşılamak için kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.