Çok Kahve İçince Ne Olur?

Çok Kahve İçince Ne Olur

Kahve, çoğu insanın günlük hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Sabah uyanınca, kahvaltıdan sonra, akşam yemeğinden sonra, alkolden sonra, çalışırken, mola verdiğimizde, arkadaşlarımızla sohbet ederken bize eşlik eden son derece keyifli ve lezzetli bir içecektir.

Genel olarak faydaları ile bilinen kahvenin tüketimine dikkat etmek son derece önemlidir. Çünkü her zaman dediğimiz gibi, suyun bile fazlası zararlıdır. İçinde kafein bulunan, kokusu ve lezzeti ile bizi büyüleyen kahvenin de tüketimine dikkat edilmezse, faydaları kadar zararları da vardır.  Bu yazımızda sizler için, çok kahve içince olan yan etkileri ve kahvenin faydalarını ele aldık. Keyifli okumalar dileriz.

Kahve Tüketimini Arttırdığımızda Vücudumuzda Oluşacak Yan Etkiler Nelerdir?

Kahveyi aşırı tüketince vücudumuzda aşağıdaki gibi etkiler oluşabilir:

Uyku Problemleri Yaşamanıza Neden Olabilir

Yoğun bir şekilde çalışmak zorunda olduğumuz zaman ya da uyanık kalmamız gerektiğinde kahve tüketiriz. Çünkü kahve, içindeki kafein sayesinde enerjimizi arttırır ve uyanık kalmamızı sağlar. Ancak bu tüketimin miktarını belirleyemediğimizde uyumak istediğimiz zaman bile uyuyamayabiliriz. Bu nedenle de özellikle akşam saatlerinde kahveyi aşırı tüketmemeliyiz.

Kaygıyı ve Anksiyeteyi Tetikler

Kahve tüketiminiz aşırı ise, kaygınız artabilir. Hatta oldukça sinirli bir insan olabilirsiniz. Çünkü kahve aynı zamanda adrenalin üretimi için tetikleyici bir maddedir. Daha sakin ve kaygısız kalabilmek için kahve tüketim miktarınızı kontrol altında tutmaya özen göstermelisiniz.

Çarpıntıya Neden Olabilir

Fazla kafein tüketimi nabız artışına neden olur. Bu durum da haliyle çarpıntı olarak ortaya çıkar. Özellikle,  kalp ve damar problemleriniz varsa kahve tüketiminde aşırıya kaçmamaya oldukça özen göstermelisiniz.

Çok kahve İçmek Yorgun Hissetmenize Neden Olabilir

Kahvenin bize enerji sağladığını, fiziksel performansımızı arttırdığını biliyoruz. Ancak bu durum tam tersi de olabilir. Nasıl mı? Şöyle ki, kahvenin içinde bulunan adenosin maddesi sayesinde bizim enerjimizi arttırır. Ancak bu enerjinin miktarı birden arttığı gibi çok hızlı bir şekilde düşer. Bunu karnınız çok açken tatlı bir şey yemeye benzetebilirsiniz. O durumda da kan şekeriniz birden yükselir ve ardından düşer. Kahvenin bize verdiği enerji de bu şekildedir. Bu nedenle kahve tüketiminiz aşırıysa, sonrasında kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.

Mide Problemlerini Tetikler

Hiç kahve içerken birden tuvaletinizin geldiğini hissettiniz mi? Bu oldukça normaldir. Çünkü kahve içinde, bağırsakları hızlandıracak bir madde bulunur. Yani bağırsaklara müshil etkisi yapar dememiz yanlış olmaz. Kahve tüketimini arttırdığınız zaman, sürekli dışkılama ya da ishal görülebilir. Aynı zamanda aşırı kahve tüketimi, reflüye de neden olabilir. Bu nedenle kahve tüketiminizin miktarını iyi belirlemelisiniz. Özellikle, zaten halihazırda mide problemleriniz varsa bu konu da daha fazla özenli olmalısınız.

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahvenin yararları şu şekilde sıralanabilir:

Yağ Yakımını Hızlandırır ve Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Metabolizmayı arttırma özelliği ile bilinen kahve, kilo vermemiz için de oldukça yardımcıdır. Ayrıca şekersiz ve sütsüz kahve hem sıfır kaloriye sahiptir hem de sizi tok tutar. Bu nedenle diyetinize kahveyi eklediğiniz zaman, yağ yakımı ve tok tutma özellikleri ile zayıflamanıza büyük katkısı olacaktır.

Fiziksel Performansınızın Artmasını Sağlar

Kahvenin ana maddesi olan kafein, aynı zamanda adrenalin hormonunun da artışını sağlar. Böylelikle yaptığınız antrenmanlarda çok daha verimli olursunuz. Sporcular genel de antrenmanlardan önce sade kahve içerler. Böylelikle antrenmanlarını çok daha yoğun ve enerji seviyesi yüksek bir şekilde tamamlayabilirler. Ancak bu etkiyi sağlamak için, spordan yaklaşık yarım saat önce kahve tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü kafeinin kana karışma ve etkileşime geçme süresi de düşünülmelidir.

Bazı Hastalıklara Karşı Bizi Korur

Kahvenin birçok hastalık türüne iyi geldiği bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bunlara örnek vermemiz gerekirse, Parkinson, Demans ve Alzheimer diyebiliriz. Düzenli olarak kahve tüketen insanlarda, bu tür hastalıkların görülme olasılığı çok daha düşüktür. Tabii çok kahve tüketirseniz, bu hastalıklar olmaz gibi bir yargıya varmak yanlıştır. Kahve tüketimin fazlası oldukça zararlıdır. Sadece kahveyi olması gerektiği kadar tüketiyorsanız, bu hastalıklara yakalanma ihtimaliniz düşüktür. Ortalama olarak günlük 2 ya da 3 fincan kahve içmeniz yeterlidir.

Kardiyovasküler ve Kanser Hastalıklarına Karşı Bizi Korur

Kafeinin yanı sıra, kahvede bol miktarda antioksidan bulunur. Bunun sayesinde de birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklardan bizi korur. Bunu da hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasını engelleyerek sağlar.

Ortalama insan ömrünü uzattığını bildiğimiz kahve, sohbetlerimizde, çalışma ortamlarında, sabah uyandığımızda hep yanımızdadır. Anlattığımız gibi, hem yararları hem zararları mevcuttur. Önemli olan sizin bilinçli bir şekilde tüketmenizdir.

Enerji Verir ve Zeka Gelişiminde Büyük Rol Oynar

Kafein, kana oldukça hızlı karışan bir maddedir. Kana bu kadar hızlı karışması aynı zamanda beyine de hızlı ulaşması anlamına gelir. Böylelikle, kendinizi daha zinde hissedersiniz. Gün içinde ne kadar hareketli olursanız olun, kahvenin verdiği enerji sayesinde oldukça az yorulacaksınız. Aynı zamanda kahve sizi, zinde hissettireceği için de algınızı açık tutacaktır. Böylelikle düşünme yetiniz ve hafızanız da güçlenecektir.