Pitaya Nedir? Pitaya Yararları Nelerdir?

Pitaya Nedir? Pitaya Yararları Nelerdir?

Pitaya nedir? Bu lezzetli meyvenin faydaları neler? Pitaya hakkında merak ettikleriniz bu yazıda!

Pitaya Nedir?

Kaktüsgiller familyasından bir bitkinin meyvesi pitaya veya sık bilinen adıyla ejder meyvesi pembe, kalın ve değişik kabuğunun altında susama benzeyen siyah çekirdekleri olan kırmızı veya beyaz bir meyvedir. Meyvenin iç kısımlarına kırmızı ya da beyaz olabiliyor denmesinin sebebi, pitaya meyvesinin iç kısmının renginin nasıl olacağının türünden türüne göre değişiklik gösterdiğidir. Ülkemizde de özellikle Mersin ilinde yavaş yavaş üretilmeye başlayan pitaya meyvesi, dünya da ise en çok Orta, Güney Amerika ve Meksika, Vietnam, Endonezya ve Malezya gibi pek çok farklı yerde yetişebiliyor. Pitaya adından bahsetmek gerekirse eğer henüz Türkiye’de yeni yeni bilindiği için farklı kültürlerinde etkisiyle pitaya ejder meyvesi, kaktüs meyvesi, çilek armudu veya dragon fruit olarak da bilinmektedir. Peki, pitaya meyvesinin yararları nelerdir?

Pitayanın Besin Değerleri

Pitaya nedir açıkladık. Pitayanın yararlarına geçmeden önce besin değerlerine göz gezdirelim.

100 gram pitaya şunları içerir:

 • 264 kalori
 • 57 g protein
 • 8 g lif
 • 107 mg kalsiyum
 • 0 g yağ
 • 14 g karbonhidrat
 • 0 mg demir
 • 39 mg sodyum
 • 0 IU A vitamini
 • 0 mg kolesterol
 • 0 g yağ asitleri, toplam trans
 • 0 g yağ asitleri, toplam doymuş yağ

Faydaları Açısından Pitaya Nedir?

Pitaya meyvesinin sağlığa yararlarından bazıları şöyledir:

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Pitaya meyvesinin içeriğinde bolca bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda C vitamini etkisi ile güçlü bir antioksidan özellik göstermektedir. Vücuda serbest radikallerin girmesini önler ve vücudu hastalıklardan korur.

Kemiklerin Gelişimine Destek Olur

Pitayanın içeriğinde kalsiyum da bol miktarlarda bulunduğundan dolayı kemiklerin gelişmesi ve sağlığı açısından vücuda pozitif etkilerde bulunur.

Yüksek Tansiyonu Önler

Pitaya kan basıncını düşürdüğü için yüksek tansiyon gibi hastalıkların önüne geçer. Aynı zamanda iyileşme sürecine de destek olur.

Kalp ve Damar Hastalıkları Riskini Azaltır

Pitaya nedir diyenler için şu bilgiler de önemlidir: Pitaya meyvesi, içeriğinde bol miktarlarda likopen bulundurur. Dolayısıyla likopen etkisiyle kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma olasılığını ciddi oranda azaltır.

Diyabet Hastalıklarına Destek Olur

Pitaya meyvesinin içerdiği çözülebilir lifler, potasyum ve düşük şeker oranı tip 2 diyabet hastalığına karşı destek sağlamaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Pitaya meyvesinin kalorisi yok denilecek kadar az olmasıyla beraber bir de lif içermesinin sayesinde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Yüksek lif içerikli besinler bağırsaklarda çok çabuk emilir. Dolayısıyla bağırsak hastalıklarına da oldukça iyi gelmektedir.

Cildi Nemlendirir

Vücudun nem dengesini koruması sebebiyle özellikle de cilt kuruluğundan şikayetçi olan insanlar için en doğal çözümdür.

Göz Sağlığına Destek Olur

Pitayanın içeriğindeki bol potasyum sayesinde göz sağlığına destek olur. Özellikle de göz kuruluğu çeken insanlara çok yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak pitaya meyvesi tüketerek özellikle yaşlılıkta meydana gelen katarakt gibi hastalıkları önleyebilirsiniz.

Karaciğer Yağlanmasını İyileştirir

Karaciğer yağlanması kilo problemi yaşayan insanlarda sıklıkla görülür. Karaciğer yağlanması ise karaciğere ciddi zararlar verir. Dolayısıyla karaciğere Çok iyi gelen pitaya meyvesinin tüketilmesi oldukça önemlidir. Karaciğer hastalığını doğal yollardan iyileştirmek amacıyla pitaya meyvesi düzenli olarak tüketilebilir.