Ejder Meyvesi Nedir? Yararları Nelerdir?

ejder meyvesi nedir

Ejder meyvesi nedir? Bu üstün lezzetli meyvenin faydaları neler? Ejder meyvesi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda!

Ejder Meyvesi Nedir?

Ejder meyvesi, diğer bir ismiyle pitaya Türkiye’de yavaş yavaş tanınmaya ve üretilmeye başlanmıştır. Bu meyvenin içeriği çok zengindir. Görüntüsü ve lezzetli tadıyla dikkat çeken meyvenin vücuda yararları da bir hayli fazladır. Peki, ejder meyvesinin yararları nelerdir?

Ejder Meyvesinin Besin Değerleri

Ejder meyvesi nedir açıkladık. Ejder meyvesinin yararlarına geçmeden önce besin değerlerine bakalım.

100 gram ejder meyvesi şunları içerir:

 • 264 kalori
 • 57 g protein
 • 0 g yağ
 • 14 g karbonhidrat
 • 8 g lif
 • 107 mg kalsiyum
 • 0 mg demir
 • 39 mg sodyum
 • 0 mg kolesterol
 • 0 g yağ asitleri, toplam trans
 • 0 g yağ asitleri, toplam doymuş yağ
 • 0 IU A vitamini

Yararları Açısından Ejder Meyvesi Nedir?

Ejder meyvesinin sağlığa yararlarından bazıları şöyledir:

Antioksidan Özelliği Bakımından Zengindir

Ejder meyvesi, doğal bir antioksidan içerir. Antioksidan özelliğine sahip olduğu için sağlık açısından da çok önemlidir. Ejder meyvesini düzenli şekilde tüketmek vücuttaki zararlı toksinleri doğal yollarla atmayı mümkün kılar.

Yüksek Lif İçerir

Ejder meyvesinin bir diğer özelliği ise yüksek lif oranına sahip olmasıdır. Bundan dolayı ejder meyvesi kilo vermek isteyenlere yardımcı olmaktadır. Yüksek life sahip olan besinler bağırsaklarda kolayca emilir. Dolayısıyla bağırsak rahatsızlıklarına da çok iyi gelir. Yüksek lifli yapıda olduğu için diyet menülerinde tüketilebilir.

Karaciğer Yağlanmasını İyileştirir

Faydaları bakımından ejder meyvesi nedir diyenler için şu bilgiler de çok önemli: Karaciğer yağlanmaları özellikle de kilo alındığı zamanlarda meydana gelmektedir. Karaciğer yağlanması karaciğere ciddi hasarlar verir. Bundan dolayı da karaciğere çok iyi gelen ejder meyvesinin tüketilmesi oldukça önemlidir. Karaciğer yağlanmasını doğal yollarla iyileştirmek için ejder meyvesinden yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda ejder meyvesinin kalorisi çok düşüktür.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Kilo vermeyi isteyen insanlara ejder meyvesini tüketmeleri önerilmektedir. Çünkü ejder meyvesinin içeriğindeki yüksek lif bağırsaklarda ve midede kolay şekilde sindirilir. Bundan dolayı metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur.

Gözlere İyi Gelir

Göz sağlığını korumak için ejder meyvesinin tüketilmesi önerilir. Çünkü ejder meyvesi yüksek oranlarda kalsiyum ve C vitamini içerir. Aynı zamanda potasyum bakımından da zengindir. Dolayısıyla göz sağlığı için ejder meyvesinin rolü çok büyüktür.

Tansiyonu Dengeler

Yüksek tansiyon bireyde belirli yaşlardan itibaren ortaya çıkmaktadır. Tansiyonu dengelemesi için uzman doktorlar ejder meyvesini önerir. Özellikle de ejder meyvesinin etli kısımları tansiyonu dengeleyerek kan basıncının iyi olmasını sağlar.

Diyabet Hastalığına İyi Gelir

Şeker hastalığı yaşayan insanlar için doğal olarak tercih edilebilecek bir meyvedir. Ejder meyvesi vücudun insülin direncini oldukça artırır. Eğer vücutta sürekli olarak şeker hastalığı belirtileri yaşanıyorsa ejder meyvesi tüketilebilir. Ejder meyvesi, tip 2 diyabeti açısından da çok yararlı bir meyvedir.