Bitkisel A Vitamini Kaynakları Nelerdir?

Bitkisel A Vitamini Kaynakları Nelerdir?

Bitkisel A vitamini kaynakları, başta vegan ve vejetaryen beslenenler olmak üzere herkes için oldukça önemlidir. Peki, bu vitamin kaynağı besinler hangileri?

Bitkisel A Vitamini Kaynakları

A vitamini birçok meyve ve sebzede yer alır. Bu vitamin; yumuşak doku, kemik, mukus zarları, diş ve cilt yapısının sağlıklı bir biçimde korunmasına yardım eder. Retinol adıyla da bilinen A vitamini, göz retinasına renk veren pigmentleri bizzat üretmektedir.

Düşük seviyede bir ışıkta bile iyi görmeyi sağlayan vitamindir. Öyleyse, A vitamini hangi bitkisel kaynaklarda daha çok bulunur? İşte cevabı…

Ispanak

Bitkisel A vitamini kaynakları arasında ıspanak da var. Ispanak bol bol A, B, C ve E vitamini içerir. Göz sağlığı açısından son derece yararlı bir sebzedir. Bedenin kan üretimine katkı sağlar. Zengin lif seviyesi sayesinde kabızlık durumunu engeller. Yüksek tansiyonun düşmesi konusuna etkin rol oynar.

Damar ve kalp hastalıklarına karşı ekstra bir koruma sağlamasıyla bilinir. Sağlıklı bir beslenme rutininde muhakkak ıspanağa yer verilmelidir.

Pırasa

Pırasa, kalp sağlığını iyileştirir. Bunun yanı sıra kemik sağlığını koruyarak birçok hastalığın da önüne geçen bir sebzedir. İçerdiği bol A vitamini sayesinde kişinin kendini dinç hissetmesine yardım eder.  Kronik iltihap olasılığını azaltmasıyla bilinir.

Kilo kaybını destekleyici özellikleri vardır. Birçok diyete dahil edilen bir besindir. Pırasa yemeği, oldukça faydalıdır. Özellikle havuç ve soğanla yemeği hazırlandığı zaman hem lezzetli hem de şifa dolu bir yiyecek haline gelir.

Brokoli

Bitkisel A vitamini kaynakları listesinde brokoli de yer alıyor. Brokolinin kansere karşı koruyucu bir etkisi vardır. İçerdiği A vitamini sayesinde kemik ve diş sağlığını en iyi şekilde korur. Cilt sağlığını koruyarak yaşlanma etkilerini geciktirir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Anemiyi önler, çünkü kan şekerini düzenleme özelliği vardır. Göz sağlığını koruyan vitaminler içerir. Düzenli olarak tüketilmesi gereken bir sebze çeşididir. Pişmemiş halini tüketemeyenler çorba formunda brokoli tüketebilir.

Bezelye

Bezelye, muhteşem bir kalsiyum kaynağı olmasıyla dikkat çeker. Cildi yenileyerek yaşlanma etkilerini en aza indirir. Kan şekerini dengeleyici özelliği vardır. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Gebelik sürecinde en çok tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Beyin hücrelerini koruyan birçok vitamin içerir. Mide hastalıklarıyla mücadele konusunda son derece iyidir.

Maydanoz

Bitkisel A vitamini kaynakları maydanoz ile devam ediyor. Maydanoz, bağışıklık sistemini güçlendirerek kişiyi hastalıklara karşı en güçlü şekilde korur. Ödem attırma özelliği vardır. Kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruma sağlar. Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Doğal bir idrar söktürücüdür.

Ağız kokusunun önüne geçer, bu konuda karanfille aynı görevi üstlenebilir. Göz sağlığına her zaman iyi gelir. Mideyi hastalıklara karşı ekstra korur.

Kabak

Kabak, sindirim sistemini destekleyen bir sebzedir. Kabızlığın önüne geçme konusunda son derece güçlü bir besindir. Kan şekeri seviyesini düşürür. Yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir, bunun yanı sıra kalp hastalıkları ile savaşır.

Göz sağlığını koruma konusunda rakip tanımaz bir yiyecektir. Zayıflamaya yardım eder, doktor tavsiyesi ile kabak detoksu uygulaması yapılabilir. Aynı zamanda cilt konusunda da birçok önemli faydası vardır.