Malta Eriğinin Yararları Nelerdir?

Malta Eriğinin Yararları Nelerdir?

Malta eriğinin yararları neler? Rengi ve tadıyla adeta iştahları kabartan Malta eriğini sevmeyen yoktur. Yüksek miktarlarda A vitamini içeren Malta eriğinin vücuda birçok yararı bulunur. Peki, Malta eriğinin yararları nelerdir?

Malta Eriğinin Besin Değerleri

Malta eriğinin yararları öncesinde besin değerlerinden bahsedelim. 100 gram Malta eriği şunları içerir:

 • 46 kalori
 • 1 g karbonhidrat
 • 0 g lif
 • 1 g protein
 • 5 g yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 0 IU A vitamini
 • 0 mg C vitamini
 • 0 mg potasyum
 • 0 mg kalsiyum
 • 1 mg demir

Malta eriğinin Yararları

Malta eriğinin vücut için bilinen yararlarından bazıları şunlardır:

Kolon Kanserini Önler

Harika bir tada sahip olan malta eriği, diyet lifi ve pektin açısından oldukça zengindir. Pektin, kolon içindeki nemi tutar ve bu sebeple müshil olarak işlev görür. Dolayısıyla kolondaki kansere neden olan kimyasalların vücuttan atılmasını sağlayarak, toksik maddelerin kolon içeriğinde kalma süresini kısaltır. Bu şekilde kolon mukozası korunur.

A Vitamini Kaynağıdır

Malta eriğinin yararları arasında A vitamini kaynağı olması da yer alır. Malta eriği, içeriğinde bol miktarda A vitamini barındırır. Gün içerisinde bir avuç kadar tüketilen Malta eriği, günlük ihtiyaç duyulan A vitamininin yüzde ellisini karşılar. Ayrıca içerisinde yüksek miktarlarda bulunan yararlı antioksidan ve asit içerir. İçeriğindeki A vitamini mukoza ve cildin bütünlüğünü sağlama konusunda yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda A vitamini ve flavonoidler açısından çok zengin olan Malta eriği akciğer kanserine karşı koruma sağladığı tespit edilmiştir.

Kan Basıncını Düzenlemeye Yardımcı Olur

Malta eriğini her gün düzenli olarak tüketenlerde kan şekerinin düştüğü tespit edilmiştir. Diyabetin önlenmesi için beslenme uzmanları sıklıkla malta eriği çayının tüketilmesini önermektedir. Diyabet rahatsızlığını önlemek için Malta eriği yapraklarının kurutup, çay yaparak tüketebilirsiniz. Malta eriği çayında bulunan eşsiz ve aynı zamanda organik bileşenler, glikoz ve insilün seviyelerini düzenleyerek diyabete karşı koruma sağlar.

Demir Eksikliğini Giderir

Demir eksikliğini gidermesi de malta eriğinin yararları arasındadır. Malta eriği, demir, kalsiyum, bakır, manganez ve diğer mineral ve vitaminler bakımından çok zengindir. Kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için bakır gerekir. Demir, kırmızı kanın oluşumunda hücresel oksidasyona ihtiyaç duyduğundan dolayı Malta eriğini tüketerek demir eksikliğini yok edebilirsiniz.

Balgam Söktürücü Etkisi Var

Malta eriği geleneksel Çin tıbbında yaprakları kaynatılarak içiliyor. Bu yöntemle balgam ve mukustan kurtulmak mümkün hale gelmektedir. Ayrıca Japonya’da kaynatılarak içilen Malta yaprakları, astım ve akciğer hastalıklarına karşı da fayda sağlamaktadır.

Uykusuzluk Problemini Çözer

Her gün yatmadan önce tüketilen bir avuç Malta eriği gece rahat uyku uyulmasını sağlar. Bu durum kimi zaman 24 saat bile etkisini gösterebilmektedir.

Güçlü Kemiklere Sahip Olmanıza Yardımcı Olur

Malta eriği içinde bulunan K vitamini sayesinde güçlü kemiklere sahip olarak osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Göz Sağlığını Korur

Malta eriğinin içeriği yüksek miktarlarda A vitamini içerdiğinden dolayı göz sağlığını korumaya yardımcı olur.