Kuşburnu Nedir? Yararları Nelerdir?

kuşburnu nedir

Kuşburnu nedir? Neye iyi gelir? Kuşburnu hakkında merak ettikleriniz bu yazıda!

Kuşburnu Nedir?

Kuşburnu çok eski zamanlardan beri kullanılan şifalı bir bitkidir. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini içerdiğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kışları gribe, nezleye, soğuk algınlığına karşı oldukça yararlıdır. Özellikle kuşburnu çayıyla popülerliğini artıran kuşburnu, tarif boyunca aktarların şifa için yaygın olarak kullandıkları bir bitkiydi.

Hatta C vitamini eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklar en başta olmak üzere mide ülserlerinin ve mide spazmlarının önlenmesi, bağırsak ve mide hastalıkları için kuşburnu yaygın şekilde kullanılır. Kuşburnu çayı ise kabızlık, ishal, safra kesesi ve taşı ve böbrek rahatsızlıkları ve üriner sistem, gut, göğüs ve kilo verme hastalıkları için kullanılır. Peki, kuşburnunun yararları nelerdir?

Kuşburnunun Besin Değerleri

Kuşburnu nedir açıkladık. Kuş burnunun yararlarına geçmeden önce besin değerlerine bakalım.

100 gram kuşburnu şunları içerir:

 • 162 kalori
 • 2 g karbonhidrat
 • 0 g lif
 • 6 g protein
 • 3 g yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 0 IU A vitamini
 • 0 mg C vitamini
 • 0 mg potasyum
 • 0 mg kalsiyum
 • 1 mg demir

Yararları Bakımından Kuşburnu Nedir?

Kuşburnunun sağlığa yararlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Kuşburnu, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kuşburnu yağı, C vitamini bakımından oldukça zengin bir bitkidir. C vitamini ise bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enfeksiyonları tedavi etmek için oldukça önemlidir. Vücudun her bölümünde, kemikler, cilt, kartilaj, tendonlar, dişler ve kan damaları dahil mevcuttur. Kuşburnu aynı zamanda bir antioksidan olmasının yanında vücuttaki kasların ve kemiklerin yapısı içinde önemli bir unsurdur. Ayrıca alyuvar hücrelerini üreten demir emilimine de yardımcı olur.

Kireçlenmeyi Azaltır

Uzmanlarca yapılan bir araştırmaya göre kuşburnu çayını içen insanlarda, halk arasında kireçlenmeyi yani osteoartriti azaltmıştır. Bu sebeple bugün kuşburnu çayı, vücuttaki inflamasyonu azaltmak için iyi bir seçenek olduğu ifade edilmektedir. Kireçlenme problemi yaşayan insanlar düzenli olarak kuşburnu çayından tüketebilir.

Ağrı Kesici Etkisi Vardır

Düzenli şekilde kuşburnu çayını tüketmek ağrıları hafifleteceğinden dolayı daha az ağrı kesici kullanılmış olur. Bu durum birçok bilimsel araştırma tarafından saptanmıştır. Kuşburnu çayı ağrıları dindiren özelliğe sahiptir. Aynı zamanda banyo suyuna karıştırılan kuşburnu yağı da doğal inflamasyon azaltıcı özellik gösterir.

Mideye İyi Gelir

Yararları açısından kuşburnu nedir diyenler için şu bilgiler de önemli: Kuşburnu midede oluşan hasarların giderilmesi için oldukça etkilidir. Mide spazmı ve mide asidi eksikliğinin sebep olduğu problemler için doğal bir tedavi yöntemi olan kuşburnu çayını tüketmek çok etkili olacaktır. Fakat kuşburnu çayını tüketmeden önce doktora danışmak daha doğru olacaktır.

Kuşburnu çayı, safra kesesi, safra taşı rahatsızlıkları, böbrek bozuklukları, alt idrar yolu rahatsızlıkları, siyatik, ödem, gut, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, diyabet, göğüs hastalıkları, bitkinlik ve ateş gibi sağlık problemlerine karşı koruyucu bir özellik gösterir.

Egzama ve Akne Tedavisinde Etkilidir

Kuşburnu egzama tedavisine yardımcı olur ve sivilce oluşumunu engeller. Kuşburnunun içerisinde yer alan esansiyel yağı asitleri, vücutta oluşan egzama etkisini azaltarak, renk değişmelerini ve sonradan oluşan izlerin giderilmesinde çok etkili olur.