Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olacak 7 Gıda

Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olacak 7 Gıda

Hiçbirimiz sonsuza kadar yaşamayacak olsak da yediklerinize dikkat ederek hayatınıza ekstra yıllar ekleyebilirsiniz. Ömrünüzü uzatmak ve yaşam kalitenizi yükseltmek için, daha uzun yaşamanıza yardımcı olan bazı gıdaları mutlaka beslenme düzeninize eklemelisiniz.

Parlak Renkli Meyve ve Sebzeler

Araştırmalar, daha fazla meyve ve sebze yiyenlerin, içerdikleri besinler nedeniyle yemeyenlere göre daha uzun yaşama eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bütün meyve ve sebzeler sizin için iyi olsa da, onlara rengini veren doğal pigmentler kanseri önlemeye destek olabileceğinden, parlak renkli meyve ve sebzeler bir adım öne çıkıyor.

Bitter Çikolata

Çikolata daha uzun yıllar yaşamanıza yardımcı olabilir. Sağlığınızı güçlendirmek için günde bir karenin yeterli olduğunu unutmamakta fayda var. Ayrıca, daha fazla flavonoid ve daha az şeker içeren yüzde 70’in üzerindeki bitter çikolatalara yoğunlaşmanızda fayda var.

Yağlı Balık

Et yerine balığı tercih etmek, kalp hastalığı gibi kırmızı etle ilişkili birçok sağlık sorunu riskinizi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda somon, uskumru, sardalye ve alabalık gibi yağlı balıklar sağlığa yararlarıyla ünlüdür. Yağlı balıklar, bağışıklık sistemi için iyi olan A ve D vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri açısından zengindirler.

Yeşil Çay

Japon diyetinin bir diğer temeli olan yeşil çay, etkileyici bir dizi sağlık yararına sahiptir, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye, kan basıncını düzenlemeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Zeytin Yağı

Birçoğumuz ince ve sağlıklı kalmak için katı ve sıvı yağlardan uzak duruyoruz; ancak zeytinyağında bulunan ‘iyi’ tekli doymamış yağlar aslında sağlık için gereklidir.

Sarımsak

Sarımsakta bulunan birçok bileşikten 10 tanesinin kanserle savaşmaya yardımcı olduğuna dair giderek daha fazla kanıt ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Sarımsak ayrıca kansere neden olan maddelerin parçalanmasına yardımcı olan bağışıklık arttırıcı bileşikler içerir.

Kızılcık

Kızılcıkların sağlığa olan birçok faydasını listelemek uzun zaman alır ama kısacası bu küçücük meyve, sağlığımız söz konusu olduğunda bir hayat kurtarıcıdır. Gerçekten de, antioksidan, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve bağışıklık güçlendirici özelliklerle doludur. Bu nedenle de uzun yıllar yaşamak için beslenme düzeninize kızılcıkları da ilave edebilirsiniz.