Cappuccino Nedir? Nasıl Yapılır?

Cappuccino

Cappuccino, İtalya’da adını duyuran bir kahve türüdür. Bol süt köpüğü ile espressonun birleşmesiyle meydana gelen bu kahve türünün içimi son derece yumuşaktır. Tüm dünyada tanınan ve sevilen içecek haline gelen cappuccino, sık sık tüketilmektedir. Cappuccino yaparken espressonun miktarını ve sütün köpük yoğunluğunu iyi derece de ayarlayabilmek önemlidir. Aksi durumda cappuccino lezzetinden çok uzakta kalacak bir tat elde edilecektir.

Cappuccino, usta kişiler tarafından köpüğün üstüne birbirinden güzel çizimler yapılarak estetik bir zenginlikle servis edilmektedir. Avrupa ülkelerinde genelde kahvaltı eşliğinde tercih edilen cappuccino, Türkiye’de kahvaltıdan sonra hoş sohbetler eşliğinde tüketilmektedir. Hoş sohbetlerde, sabah mahmurluğu atılmak istendiğinde veya daha zinde olmak istendiğinde tercih edilen cappuccino, hoş aroması ve damakta kalan lezzetiyle benzersiz bir kahve türüdür.

Cappuccino Nasıl Yapılır?

Cappuccino’yu kolay ve bir o kadar pratik bir tarif ile yapmak mümkündür. Öncelikle bir kahve fincanı kadar sütü cezvenin içerisine alın ve kaynamasını bekleyin. Kaynayan sütün bir kısmını fincana aktarın ve içerisinde şeker ile hazır kahveyi eritin. Cezvenin içerisinde kalan bir miktar sütü ise blender ile çırpın ve köpük halini almasını sağlayın. Ardından köpükleri fincanın üzerine ilave edin.

Köpüğün üzerine isterseniz görsel açıdan güzel görünmesi ve lezzet olarak daha da zengin hale gelmesi için çikolata parçacıkları serpiştirin. Cappuccino servise hazır, afiyet olsun!

Espresso Makinesinde Cappuccino Nasıl Yapılır?

Espresso makinesinde cappuccino yapabilmek için fincanın 1/3’ünü dolduracak şekilde kahve hazırlanır. Ardından fincanın boyutuna göre cezveye süt ilave edilir, makinenin buhar çubuğu ile köpük elde edilir. İşte, cappuccino yapımı bu kadar. Afiyet olsun.

Cappuccino Çeşitleri Neler?

Cappuccino’nun içeriğindeki sütün yoğunluğuna göre iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Hafif cappuccino veya ıslak cappuccino olarak bilinen çeşitleri, daha çok süt ve daha az süt köpüğü ile yapılmaktadır. Sütü bol konulduğu zaman latteye yakın bir tat alır.

Kuru cappuccino, bir diğer ismiyle cappuccino scurro ise daha fazla ısıtılan süt ve süt köpüğü ile yapılır. Bundan dolayı bu kahve çeşidinde espresso tadı daha fazla hissedilir.