B Vitamini Çeşitleri Nelerdir?

b vitamini

B vitamini yararları oldukça fazladır. B vitaminleri zihniniz ve vücudunuz için enerji salınımını destekler. Vücudunuza yeterli miktarda B-kompleks vitaminleri sağlamak, sağlığı ve refahı destekler. Enerji seviyelerini, beyin fonksiyonlarını ve hücresel metabolizmayı doğrudan etkiler.

B vitaminleri sağlıklı bağışıklık fonksiyonuna katkı sağlar. Yeterli oranda B vitamini almak vücudunuzun bağışıklık sistemine katkıda bulunur. Bu sayede çeşitli hastalıklara yakalanma oranı düşer. Vücuttaki önemli süreçlerin desteklenmesine B vitamini yardımcı olur. B vitaminleri sayesinde bazı ciddi rahatsızlıklara yakalanma riski önlenmiş olur. Peki, vitamin B türleri nelerdir? Bu vitaminin çeşitlerine ve nelerde yer aldığına yakından göz atalım.

B Vitamini Çeşitleri

B vitaminleri kendi içinde çeşitlere ayrılır ve her birinin fayda sağladığı konular değişiklik gösterir.

B1 Vitamini

Kepekli tahıllar, süt ve yumurtada yeteri oranda yer alır. Sinir sisteminin çalışmasına katkıda bulunur.

B2 Vitamini

Hububat, sebzeler, yumurtalar B2 vitamini içerir. Normal demir metabolizmasına yardımcıdır. Kırmızı kan hücrelerinin korunmasına ve yorgunluğu azaltmaya destek olur.

B3 Vitamini

Tavuk, balık ve kepekli tahıllar B3 vitamini içerir. Sinir sisteminin normal çalışmasına destek olur. Yorgunluğu ve bitkinliği azaltır.

B5 Vitamini

Et, balık ve süt ürünleri B5 vitamini içerir. Hücrelere oksijen sağlamaya destek olur. Normal zihinsel performansı teşvik eder. Vücudun D vitamini yapması için gerekli olan bileşenleri teşvik eder ve sağlıklı miktarda kolesterolün sentezlenmesine yardımcıdır.

B6 Vitamini

Bu B vitamini balık, karpuz, ıspanak gibi malzemelerde yer alır. Kırmızı kan hücrelerinin üretimine destek olur. Enerji metabolizmasını kolaylaştırır ve yorgunluğun azalmasına yardım eder. Normal psikolojik işleve katkı sağlar.

B8 Vitamini

Karaciğer, havuçlar ve domateste B8 vitamini yer alır. Diğer B vitaminlerinin faydalı işlevlerini harekete geçirmede önemli rol oynar.

B9 Vitamini

Narenciye ve kepekli tahıllar iyi oranda B9 vitamini içerir. Yorgunluğu gidermede önemli bir role sahiptir. Kırmızı kan hücrelerinin normal oluşumuna katkıda bulunur.

B12 Vitamini

Bu B vitamini balık, et ve yumurtada yer alır. Sinir sisteminin normal çalışması için çok önemlidir. Yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur. Kemik iliğindeki kırmızı kan hücrelerinin olgunlaşmasına destek olur.