Nitelikli Kahve Ne Demektir?

Nitelikli Kahve Ne Demektir

Kahve birçok insanın hayatında çok önemli bir yere sahip. Sabah ilk uyandığımızda bizi kendimize getiren, spor öncesi içtiğimizde motivasyon kaynağı olan ve hatta arkadaşlarımızla buluşmalarımızın baş konuğu olan kahveler aslında vazgeçilmezlerimiz arasındadır. Kahve içerken sohbet etmekten neredeyse herkes keyif duyar. Yaz aylarında soğuk kahve çeşitleri içimizi serinletirken, kış aylarında sıcak kahve çeşitleri de içimizi ısıtır.  Son zamanlarda nitelikli kahveler oldukça popüler hale gelmiştir. Peki bu nitelikli kahve ne anlama gelir ve nedir bunu bir detaylıca inceleyelim.

Nitelikli Kahve Özellikleri

Nitelikli kahvelerin nitelikli olmasına sebep olan şey aslında Nitelikli Kahve Birliği kriterlerinden geçmiş olmasıdır. Nitelikli kelimesi aslında kahvenin çekirdeğini kategorize etmeye yaramaktadır. Nitelikli Kahve Birliği kriterleri karşısında puan olarak 80 ve üstü alan kahveler işte tam da bu kategoriye girmeye hak kazanmaktadır. Kahvelerin sınıflandırılması bu kriterler kapsamında olmaktadır. Nitelikli kahvenin yetiştiği bölgeye özgü özellikler taşıması ve yine aynı özgünlükte hazırlanması gerekmektedir.

Kahve yetiştiği bölgeye özgü bir özellik ve aroma taşımalıdır. Kahvenin niteliğinin ölçülmesinde çekirdeğin yapısı, herhangi bir böcek ısırığının olup olmaması, içeriğinde farklı maddeler olup olmaması gibi kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Nitelikli kahvenin tanımı ilk kez Erna Knutsen tarafından yapılmıştır. Kahvenin yöresine özgü özellikleri taşımasının ve aromasının yanında çekirdeğin hazırlanmasına özen gösterilmesi, taze bir şekilde kavrulması ve en uygun şekilde demlenmesi de nitelikli olmasıyla çok yakından ilgilidir.

Nitelikli kahve tanımı yapıldıktan sonraki süreçten günümüze kadar bu anlayış ve tanımda birçok eklemeler meydana gelmiştir. Nitelikli kahve anlayışı ve tanımı zamanla gelişmiş, sürdürülebilir olması, öğütülme süresi, kavrulma şekli, kahvenin doğru saklanması ve hatta kahveye koyulacak suyun uygun olma kriterleri bile eklenmiştir ve eklenmeye de devam edecektir.

Nitelikli Kahvenin Kavrulması, Öğütülmesi ve Demlenmesi

Nitelikli kahve tanımına göre kahvenin yöresine özgü nitelikler taşıması ve çekirdeğin kalitesinin yanında doğru kavrulması, öğütülmesi ve demlenmesi gerektiğinden de bahsetmiştik. Kahve çekirdeği nitelikli kahve tanımına uygun bir şekilde seçildikten sonra kavrulma ve öğütülme süreci de niteliğini çok yakından ilgilendirmektedir.

Kahvenin kavrulma aşamasında nitelikli kahve kavrulma yöntemleri kapsamında kavrulması gerekmektedir. Bu aşama çok önemlidir çünkü nitelikli kahve gurubuna girebilecek olan kahve çekirdeği yanlış kavrulma işleminde zarar görebilir ve niteliğini kaybedebilir. Bu sebeple özelliğini yitirmemesi açısından kavrulma aşamasında doğru işlemin yapılması çok önemlidir. Nitelikli kahvelere özgü kavrulma yöntemleri kullanılarak kavrulan kahve çekirdeklerinin demlenmesinden önce yapılacak öğütülme işlemi de çok önemlidir.

Öğütme işlemi muhakkak kahve tazeyken yapılmalıdır. Kahve doğru bir şekilde öğütülmediğinde niteliğini kaybedebilir. Kahve tazeyken en uygun koşullarda öğütme işlemi yapıldığında nitelikli kahveye ulaşmaya bir adım daha yaklaşmış olunur.  Bu aşamaların hepsinden sonra dikkat edilmesi gereken son nokta ise kahvenin demlenmesinin kesinlikle kahve demleme metoduna göre yapılmış olmasıdır. Kahvenin suyla buluştuğu anın önemi, suyun kalitesi ve kahvenin demlenme süresi de nitelikli kahvenin ortaya çıkmasını çok net bir şekilde etkilemektedir. Bu aşamaların hepsinden uygun bir şekilde geçildiğinde nitelikli kahve elde edilmiş olacaktır.