Kolay Pirinç Pilavı Tarifi: Tane Tane ve Üstün Lezzetli!

Kolay Pirinç Pilavı Tarifi

Kolay pirinç pilavı tarifi birçok insan tarafından araştırılıyor. Tane tane pilav hazırlamak için tarifimizi deneyebilirsiniz.

Kolay Pirinç Pilavı Tarifi İçin Gereken Malzemeler

  • 2 su bardağı pirinç
  • 1 kaşık arpa ya da tel şehriye
  • 2 kaşık sıvı yağ

Pirinç Pilavı Yapılışı

Pirinçleri pişirmeden önce 30 dakika tuzlu ılık suda bekletiyoruz. Bekletme işleminden sonra güzelce yıkayıp süzgecimize alıyoruz. Bir kenarda yanmaz teflon tenceremize sıvı yağımızı koyup üzerine arpa ya da tel şehriyeyi ekliyoruz. Şehriye pembeleşinceye kadar kavuruyoruz.

Ardından bir kenarda kaynayan sıcak suyumuzu pirincin üstünü kaplayacak kadar döküyoruz ve arzumuza göre tuzumuzu ekliyoruz. Suyu birden koyarsak pirincimiz tane tane olmayacak lapa olacaktır. Bu nedenle suyumuzu azar azar ilave ediyoruz.

Suyunu çektikten sonra pirincimiz parlaksa halen su eklememiz gerekmektedir. Eğer pirincimiz parlak değilse o zaman eklediğimiz su yeterlidir. Pirincin pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Pilavımızı dinlenmeye bırakıyoruz. Bir sofra örtüsü ya da bir bezle tenceremizi sarıyoruz. 5 ya da 10 dakika sonra pilavımızı karıştırıyoruz. Sonra tekrardan kapatıyoruz ve servis ediyoruz.

Afiyet olsun.