İncirin Faydaları Nelerdir?

incirin faydaları

İnsanların tükettiği eski meyvelerden bir tanesi olan incirin faydaları saymakla bitmiyor. Çok eski bir geçmişe sahip olan incirin faydalarını öğrenmeye ne dersiniz?

İncirin Besin Değerleri

İncirin faydaları öncesinde besin değerlerine bakalım. Bir adet incir şunları içerir:

 • 30 kalori
 • 0 g protein
 • 0 g yağ
 • 1 g lif
 • %3 bakır
 • %2 magnezyum
 • %2 potasyum
 • %3 B6 vitamini
 • %2 riboflavin
 • 8 g karbonhidrat
 • %2 tiamin
 • %2 K vitamini

İncirin Faydaları

Vejetaryen ve vegan beslenmeye de uygun olan incirin saymakla bitmeyen faydalarının bazıları şunlardır:

Sindirime İyi Gelir

İncirin faydaları denildiği zaman ilk akla her zaman sindirim sistemini rahatlatması gelir. Özellikle ciddi bir kabızlık problemi yaşandığında inciri suyun içerisinde bekletip aç karna içmek kabızlık problemini çözer. İncir lif içerdiğinden dolayı bağırsak hareketlerini hızlandırır. Ayrıca lif içeriğiyle ishal şikayetlerine de iyi gelir. Sindirim hareketlerini düzenleyerek mide ağrılarına, şişkinliğe ve hazımsızlık problemlerinin yaşanmasını önler.

Kalbi Korur

İncir kanda bulunan trigliserit seviyesini düşürür. Tligserit, kalp hastalıklarına neden olan yağ parçacıklarına denmektedir. İncirin içeriğinde bulunan antioksidan maddeleri, kalp hastalığına sebep olan serbest radikalleri vücuttan atar. Ayrıca omega-3 ve omega-6 yağ asitleriyle kalbi korur.

Kolesterolü Dengeler

İncir çözünür lif olan pektin içerdiğinden kolesterolü dengeler. Ayrıca B6 vitamininden dolayı kolesterolü de düşürür. Kuru incirse omega-6 ve omega-3 yağ asitleriyle fitosteroller içerdiğinden kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.

Kansere Karşı Korur

İncir lif bakımından çok zengin olduğu için özellikle kolon kanserine karşı vücudu korur. Bu özelliğinin sayesinde meme kanserine yakalanma riskinin de ciddi oranda düşürür.

Demir Eksikliğini Giderir

Kuru incir demir içeriğine sahip olduğundan kanda bulunan hemoglobin seviyesini iyileştirir.

Kan Şekerini Dengeler

İncirin besin değerleri kanda bulunan şekeri dengelemeye yardımcı olur. Araştırmalara göre özellikle incir yaprakları, yemekten sonra oluşan kan şekeri dengeler. İncir yaprakları çay olarak demlenip tüketildiğinde de vücuda fayda sağlar.

Kemikleri Güçlendirir

İncirin besin değerlerinde bulunan potasyum, kalsiyum ve magnezyum kemik sağlığının iyileşmesine çok etkilidir. İncir düzenli olarak tüketildiğinde kemik yorgunluğu azalır ve yaşa bağlı kemik parçalanmaları önlenir.

Antioksidan Kaynağıdır

İncirin faydalarından biri de antioksidan bakımından zengin olmasıdır. Bu özelliğinin sayesinde vücut direncini artırır ve vücuttaki serbest radikallerin oluşmasını engeller.

Enerji Verir

Düzenli olarak tüketilen incir vücudun daha enerjik hissetmesini sağlar. Özellikle de karbonhidrat ve şeker içeriğinden dolayı egzersiz yapmadan önce tüketmek çok faydalıdır.

Bağışıklığı Güçlendirir

Besin değerleri çok yüksek olan incir antioksidan özelliğiyle beraber bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

Diyet Dostudur

İncir diyetlerde tüketilebilecek besinlerin arasındadır. Özellikle de tatlı krizlerinde tüketilebilecek sağlıklı atıştırmalıklardandır. Fakat taze incirin yerine kuru incir tüketecekseniz miktarına dikkat etmekte fayda vardır. Çünkü kuru incir daha fazla kalori içermektedir.