Beyin Sağlığını Koruyan Besinler Nelerdir?

Beyin Sağlığını Koruyan Besinler

Beyin sağlığını koruyan besinler bulunmaktadır. Sağlıklı beslenmek yalnızca kilonuzu kontrol altında tutmak için değildir. Aynı zamanda vücudunuzun düzgün çalışması için gereksinim duyduğu besinleri almak da oldukça önemli. Kalbe, beyine, bağırsaklara ve karaciğere iyi gelen besinleri tüketerek, genel vücut sağlığınızı teşvik etmeniz söz konusu olabilecektir.

Beyin Sağlığını Koruyan Besinler

Beyin Sağlığını Koruyan Besinler

Hangi yiyeceklerin genel sağlığı ve özellikle de beyin sağlığını desteklediğini açıkladık. İşte, beyin sağlığını koruyan yiyecekler:

Kabak Çekirdeği

Antioksidan kaynağı olan kabak çekirdeği, aynı zamanda çinko açısından da oldukça yoğundur. Bu özelliğinden dolayı kansere karşı koruma oluşturur, beyne oksijeni teşvik eder ve genel sağlığı teşvik eder.

Kabak çekirdeğini tuzsuz şekilde tüketmek ise daha çok tavsiye edilmektedir. Böylece sunmuş olduğu sağlık yararlarını elde etmek çok daha kolay olabilecektir.

Yağlı Tohumlar

Beyin sağlığını koruyan besinler söz konusu olduğunda yağlı tohumlar da bir adım öne çıkar. Macadamia, Brezilya fıstığı, kaju, ceviz gibi bazı yağlı tohumları tüketmek, beyin sağlığını koruyup güçlendirmektedir. Bu gıdalar, tam olarak beynin yüzde altmışından fazlasını meydana getiren sağlıklı yağlar bakımından yoğundur.

Esasen, bir insan ne kadar sağlıklı yağ tüketir ise beyni o derece sağlıklı olur ve daha iyi çalışır. Kuru yemişlerde yer alan antioksidan ve E vitamini, cilt sağlığı üzerinde de harikalar yaratmaktadır.

Brokoli

Beyin sağlığını koruyan besinler listesinde bir diğeri de brokoli olmaktadır. Mineraller ve vitaminler yönünden zengin olan bu sebze, birçok antioksidan barındırır. Beyin işleyişinde önemli olan anti-inflamatuar bileşenler de içermektedir.

Brokolide yer alan K vitamini, hafızayı destekleme konusu da yardımcıdır. Düzenli brokoli tüketimi, öğrenmeyi teşvik etme konusunda da yardımcıdır.

Zerdeçal

Rutin zerdeçal tüketimi, zararlı bileşenlerin beyin ve sinir sistemine ulaşmasını önler. Yaşa bağlı hafıza kaybı olan insanlarda hafızayı ve ruh halini iyileştirdiği bilinmektedir. Baharat olarak günlük şekilde kullanılabilir ve beyin sağlığını optimal anlamda koruyabilir.

Kahve

Beyin sağlığını koruyan yiyecekler arasındadır. Ancak unutulmamalıdır ki, beyin sağlığını destekleyen kahve türü sade kahvedir. Hiçbir katkı maddesi, şeker vb. gibi bileşen ilave edilmeden tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kahve tüketimi zihni açar, öğrenmeyi teşvik eder ve beyni uyarır.